89. خرنامه – ۱۳۰۱ – تهران

رودخانه های آخوریان، ماتسامور، هزاره، آزات، ودی، آرپا، وورتان، وگدجی و مگرری از سمت شمالی ارمنستان (سمت چپ) جریان دارد. پلهای تاریخی خدا آفرین بر روی رودخانه ارس و با فاصله از یکدیگر و به صورت مجزا ساخته شده اند. به اين دريا رودهاي بسيار ميريزد که معروف ترين آنها ولگاست در شمال و سفيدرود وهراز است در جنوب و ارس و کر در مغرب و اترک در مشرق. علاوه بر آن سدسازی در این شهرستانها از نظر مهار سیلابها و روان آبهای استان و مشهد دارای اهمیت است از این رو با توجه به اظهار نظر مسوولان آب منطقهای خراسان رضوی و نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی بودجههایی از صندوق توسعه ملی برای مهار سیلابها و روان آبهای مرزی اختصاص یافته است.

روزی مولوی از راه بازار به خانه بازمیگشت که عابری ناشناس گستاخانه از او پرسید: «صراف عالم معنی، محمد برتر بود یا بایزید بسطامی؟ بدن پرندگان از پَر و بدن پستانداران از مو یا پشم پوشیده شده است. نگاه شمس تبریزی به مولانا گفته بود از راه دور به جستجویت آمدهام اما با این بار گران علم و پندارت چگونه به ملاقات الله میتوانی رسید؟ این خطابهها به فارسی ساده است، اما نقل قولهای عربی و روایت او از تاریخ و احادیث، نشان از تبحر وی در علوم اسلامی دارد. از این رو قصیده ای میسراید و هنگامی که امیر سامانی صبوحی کرده بود، چنگ نواخته و آن تصنیف را با آواز میخواند؛ و امیر چنان تحت تأثیر قرار میگیرد که بدون آنکه کفش را در پایش کند سوار بر اسب میشود و مستقیم به سوی بخارا میتازد؛ و نقل است که کفشهایش را تا دو فرسنگ دنبال او میبردند؛ و رودکی پنجاه هزار درم از لشکریان میگیرد.

او خود گفتهاست: «مثنوی را جهت آن نگفتم که آن را حمایل کنند، بل تا زیر پا نهند و بالای آسمان روند که مثنوی معراج حقایق است نه آنکه نردبان را بر دوش بگیرند و شهر به شهر بگردند.» بنابراین، عرفان مولانا صرفاً عرفان تفسیر نیست بلکه عرفان تغییر است. شمس تبریزی در حدود سال ۶۴۲ قمری به مولانا پیوست و چنان او را شیفته کرد، که درس و وعظ را کنار گذاشت و به شعر و ترانه و دف و سماع پرداخت و از آن زمان طبعش در شعر و شاعری شکوفا شد و به سرودن اشعار پرشور عرفانی پرداخت.

این قسمت از آثار مولانا در مطبعهٔ اختر (استانبول) به سال ۱۳۱۲ هجری قمری به طبع رسیده و متضمن ۱۶۵۹ رباعی یا ۳۳۱۸ بیت است که بعضی از آنها به شهادت قرائن از آن مولاناست و دربارهٔ قسمتی هم تردید قوی حاصل است و معلوم نیست که انتساب به وی درست باشد. داشتن سبک زندگی سالم در افراد مبتلا به بیماری التهاب روده از اهمیت بالایی برخوردار است. همه سلول های شما، از جمله روده بزرگ و سیستم عصبی، نیاز به اسیدهای چرب و کلسترول سالم دارند. از ميان اين سرزمين، رود دائيتيا ميگذرد، كه با تاريخ زرتشت به گونهاي جدائيناپذير پيوسته است.

رودکی با وجود تقدم نسبت به شاعران بزرگ ایران زمین از پرکارترینها نیز بهشمار میرود. دریاچه بایکال یکی از قدیمیترین دریاچههای زمین است که از ۲۵ تا ۳۰ میلیون سال پیش در زمین شکل گرفت. ترجمه دوم کتاب توسط ویلر تگستون، تحت عنوان «آیاتِ غیب: گفتمانهای جلالالدین رومی» در سال ۱۹۹۴ به چاپ رسید. آن طور که این کارشناس تاریخی شرح میدهد، این سؤال برای پژوهشگران برجسته معاصر وجود دارد که چرا عنوان شده بیشترین اتفاقات زمان میلاد نبوی در ایران روی داده است؟ پرتو درمانی: پرتو درمانی به سمت شکم برای معالجه سرطان های قبلی، ممکن است سرطان روده را به وجود بیاورد.

به همین سبب در طول این نوشتار ممکن است ابیاتی ذکر شده باشد که در انتساب آنها به خیام شک و تردید نیز وجود داشته باشد. بیشتر آثار مولوی به زبان فارسی سروده شدهاست، اما در اشعارش بهندرت از ترکی، عربی و کاپادوسیهای یونانی نیز استفاده کردهاست. اما بایزید به جامی مست شد و نعره برآورد: شگفتا که مرا چه مقام و منزلتی است! پس از فتح این ناحیه توسط مسلمانان به علت قرار گرفتن در آنسوی رود جیحون، ماوراء النهر نام گرفت. اکثر دانشمندان بر این باورند که این احتمال وجود دارد که مربوط به وجود یک گونه خاص از ریزجلبک موسوم به “Dunaliella Salina” باشد.

به علاوه بیش از سی و پنج هزار بیت به فارسی، او حدود هزار بیت به عربی و کمتر از دویست بیت (اغلب به ملمع فارسی-ترکی یا فارسی-یوانی) به ترکی و یونانی (جمعاً کمتر از یک سوم از یک درصد اشعارش) در این دیوان دارد. با آنکه آثار مولوی برای عموم جهانیان است ولی پارسیزبانان بهرهٔ خود را از او بیشتر میدانند، چرا که حدود شصت تا هفتاد هزار بیت او فارسی است و خطبهها و نامهها و تقریرات (تعالیم او به شاگردانش که آن را ثبت کردند و به فارسی غیرادبی و روزانه است) او نیز به فارسی میباشد؛ و تنها حدود هزار بیت عربی و کمتر از پنجاه بیت به زبانهای یونانی/ترکی (اغلب بهطور ملمع در شعر فارسی) شعر دارد.

با آنکه اسم این دریاچه صورتی است، فقط زمانی که دارای ترکیب درستی از نور آفتاب و نمک در ارتباط با جلبک بومی این منطقه به وجود بیاید، رنگ صورتی آن نمایان میشود. مثنوی فقط عرفان نظری نیست بلکه کتابی است جامع عرفان نظری و عملی. مثنوی معنوی حاصل پربارترین دوران عمر مولاناست. جلالالدین محمد بلخی معروف به مولانا، مولوی و رومی (۶ ربیعالاول ۶۰۴، بلخیا وخش- ۵ جمادیالثانی ۶۷۲ هجری قمری، قونیه) (۱۵ مهر ۵۸۶ – ۴ دی ۶۵۲ هجری شمسی) از مشهورترین شاعران ایرانی پارسیگوی است.نام کامل وی «محمد بن محمد بن حسین حسینی خطیبی بکری بلخی» بوده و در دوران حیات به القاب «جلالالدین»، «خداوندگار» و «مولانا خداوندگار» نامیده میشدهاست.

برخی مولویشناسان (ازجمله عبدالحسین زرینکوب) برآناند که در دوران مولوی، زبان مردم کوچه و بازار قونیه، زبان فارسی بودهاست.جلال الدین همایی در این رابطه به این بیت پسر مولانا (که پس از چند بیت عربی آن را سرود) اشاره میکند. بودجه مترو تهران بر اساس مصوبه شورای شهر تهران 6 هزار میلیارد تومان است که برای نخستین بار در بودجه شهرداری تبصرهها را به ردیف بودجه اضافه کردند البته 550 میلیارد تومان از این 6 هزار میلیارد تومان هزینه انتشار اوراق مشارکت در نظر گرفته شده و 2300 میلیارد تومان هم برای اوراق مشارکت پیشبینی شده و بقیه هم از منابع شهرداری است.

نثر این کتاب درونمایهای از مطالب عرفانی دینی و اخلاقی دارد، ساده و روان است، سبکی محاورهای دارد و اصطلاحات پیچیده در آن دیده نمیشود.ترجمه انگلیسی کتاب نخستین بار به وسیلهٔ آرتور آربری با عنوان «گفتمانهای رومی» در سال ۱۹۷۲ منتشر شد. نصرالله منشی از معاصران بهرامشاه غزنوی نیز در سده ششم ترجمه ابن مقفع را به نثر پارسی کشید. گرچه آغاز مثنوی مولانا (نی نامه) با دیگر آثار نثر و نظم فارسی تفاوت دارد امّا روح نیایش و توجّه به حق، در تار و پود آن نهفتهاست. گفت: اختلاف در ظرفیت است که محمد را گنجایش بیکران بود، هر چه از شراب معرفت در جام او میریختند همچنان خمار بود و جامی دیگر طلب میکرد.

او تنها زندگی میکرد و اجازه نمیداد ماهیها، گیاهان و حیوانات از آبش استفاده کنند. بختگان استان فارس، یکی از مهمترین دریاچههای دائمی ایران و چهارمین تالاب ایران است. در عشق آباد در این یکی دو ماه، بیش از دویست و پنجاه زن ثبت نام کردهاند. مساحت هر دو تالاب بر طبق آمار كنوانسيون رامسر 108000 هكتار اعلام شده است. با وجود برخی نگرانیهای زیست محیطی، آب این دریاچه بسیار تمیز و زلال است و میتوان در هر قسمت که هستید، مقداری از آن را بنوشید البته بهتر است کمی حساس باشید و از مصرف زیاد آن خودداری نمایید. جاده های آسفالته در هر دو طرف کانال اجرا می شوند.

مجموعهٔ نامههای صد و پنجاه گانهٔ مولاناست به معاصرین خود و دو نسخهٔ آن در کتابخانهٔ دارالفنون استانبول موجود است. اگر بخواهیم مجموعهٔ عظیم و پربار بیست و شش هزار بیتی مثنوی معنوی را کوتاه و خلاصه کنیم، به هجده بیتی میرسیم که سرآغاز دفتر اوّل مولاناست و به «نی نامه» شهرت یافتهاست. این کتاب مجموعهٔ تقریرات هفتاد و یک گانهٔ مولاناست که در طول سی سال در مجالس فراهم آمدهاست. میوههای بخارا، سالمترین و لذیذترین میوههای ماوراءالنهر است و حاصلخیزی بخارا به اندازهای است که اگر کسی به قدر یک جریب زمین داشته باشد زندگی او با گروهی از منسوبان و خانواده وی تأمین خواهد شد .

این سخنان توسط پسر او، سلطان ولد، یا یکی دیگر از مریدان یادداشت شده و بدینصورت درآمدهاست. یخچالها منشا تشکیل بیشتر دریاچهها بوده و به تنهایی بیشتر از کلیه عوامل دیگر در تشکیل دریاچهها دخالت دارند. زیادی ندارند و اکثر آنها بعد از گذشت چندین دههزار سال خشک میشوند. نسخهٔ خطی این کتاب در کتابخانهٔ سلیم آقا دراسگدار محفوظ و در تاریخ کتابت آن سال ۷۸۸ میباشد. هماکنون تنها یک سندبادنامه دردست داریم که تهذیب کاتب سمرقندی میباشد و اصل آن نوشتهٔ ابوالفوارس قنازری ست.

جاذبه های مختلفی در ایران برای استفاده در آب دریاچه ها وجود دارد، یکی از این تفریحات استفاده از قایق بادی است که هیجان بسیار زیادی برای یک ورزشی انفرادی یا دسته جمعی نیز ایجاد میکند، پیشنهاد میشود که اطلاعات خود را دراین باره بالا برده تا از این تفریح لذت ببرید. » درویش تاجرنما بانگ برداشت: «پس چرا آن یک سبحانک ما عرفناک گفت و این یک سبحانی ما اعظم شأنی به زبان راند؟ سبحانی ما اعظم شانی! این دریاچه با وسعت ۱۳۰ هکتار در شمال پارک جنگلی چیتگر واقع شده و امکانات فراوانی برای بازدید کنندگان آن در نظر گرفته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید