نکته ها و پرسش پاسخ های جغرافیای ایران پایه دهم

داشتن باکتریهای مفید در حد کفایت فضای روده را اشغال کرده و به میکروبهای فرصت طلب که در صورت داشتن جای زیاد به سرعت رشد می کنند اجازه رشد نمی دهند و به این ترتیب از ما محافظت می کنند. سوال : چرا یک سکونتگاه اعتبار خود را از دست میدهد یا از بین می رود ؟ استانی که میانگین بارندگی آن دو برابر کشور بوده، همچنان تشنه است و در دهههای اخیر خشکترین سالها را تجربه کرده است و این درحالی است که بخشی از آبهای آن بدون استفاده یا تبخیر میشود و به هوا میرود و یا مستقیم به دریا میریزد.

بکر بودن این منطقه سبب وجود حیوانات وحشی در اطراف این دریاچه شده است و به همین دلیل بهتر است برای بازدید از این منطقه و جنگلهای اطراف آن احتیاط کنید.در اطراف دریاچه ممرز و جنگلهای گرداگرد آن هیچ امکانات رفاهی وجود ندارد. علاوه بر این طالبان هنوز در حد و قواره یک گروه در افغانستان هستند و صرفاً افغانستان در اختیار آنها قرار دادهشده و اختلافات عمیقی بین خودشان دارند و هرلحظه احتمال فروپاشی آنها از درون وجود دارد و مسائلی ازایندست موجب میشود طالبان نتواند در قواره یک حکومت برنامهای هم برای آینده افغانستان و درنتیجه تعامل با کشورهای همسایه افغانستان داشته باشد.

سرویس جهان مشرق – «هیرمند» یا «هلمند» نام رودی است که از ولایت هلمند افغانستان روان شده و به دریاچه «هامون» که دریاچه ای مشترک بین افغانستان و ایران است، می ریزد. امکانات دریاچه اوان از جمله رستوران، سرویس بهداشتی، تخت برای نشستن، سکوهایی برای برپایی چادر، فضای پارکینگ و بوفه برای رفاه حال بازدیدکنندگان و مسافران این سرزمین زیبا و رویایی فراهم شده است. دریاچه ارواح و مناطق اطراف آن گزینههایی مناسب و امن برای رشد و حفاظت از گونههای مختلف جانوری به شمار میروند.گرچه از دریاچه ارواح یا ممرز با لقبهایی مانند ترسناک، وهمآلود و اسرارآمیز یاد میشود، این دریاچه از تماشاییترین جاذبههای طبیعی در استان مازندران است.

این دریاچۀ اسرارآمیز و سرشار از شگفتی، ۷۰ طول دارد و عرض آن در حدود ۳۰۰ متر برآورد شده است. در مورد عوارض جانبی احتمالی یک داروی خاص و نحوه مدیریت آن با پزشکتان صحبت کنید. در حالی مردم روستاهای چابهار و دشتیاری در کنار سدهای پرآب و دریای بیکران عمان زندگی می کنند که به دلیل بی توجهی مسئولان نسبت به تامین زیرساخت های مورد نیاز، برای سیراب کردن کام تشنه شان جان می دهند و خیلی ها هم در غم از دست دادن کودکانشان در سایه بی تدبیری دولت داغدار می شوند. ازجمله درناها که در حال حاضر در تالاب قرار دارند و برای تامین غذای خود از زمین های کشاورزی روستاهای اطراف تالاب تغذیه میکنند.

مهرداد ویسکرمی در گفتوگو با ایسنا با انتقاد از بیتوجهی به سهم لرستان در پروژههای سدسازی، اظهار کرد: اگر بناست سدی زده شود و به درد استان نخورد، میخواهیم چنین سدی نباشد. وی ادامه داد: نباید لرستان را بهعنوان یک سیل بند برای استانهای پاییندست دید و بلکه باید سهم این استان از هر پروژه سدسازی مشخص باشد. گروه استانها- فرماندار پاوه گفت: کارشناسان و نیروهای حفاظتی شاغل در سد داریان واقع در پاوه از افراد بومی منطقه هستند. گروه استانها- استاندار بوشهر با بیان اینکه “در توسعه زیرساختهای درمانی، آبرسانی، کشاورزی، عمرانی و سازههای آبی اقدامات مهمی انجام شده” گفت: اجرای طرحهای سدسازی در نقاط مختلف استان بوشهر، شرایط آبی در حوزه آب آشامیدنی و کشاورزی متحول کرده است.

محمد درویش گفت: متاسفانه زمانی که تهران با مشکل تامین آب مواجه می شود به سدسازی روی می آورد که این چاره نیست. به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری برنا؛ وزیر نیرو در اظهاراتی بر این باور بود که «اگر تهران سقف ۷.۵ میلیون نفر را رد کند در تأمین آب شرب با مشکلاتی مواجه می شود. به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از عصرهامون، رودها مرزهای سیاسی نمیشناسند و این واقعیت، موقعیت منحصربهفرد و پیچیدهای را برای ایران و رودهای مرزیاش رقم زده که یکی از حساسترین آنها در رابطه با آبهای مرزی ایران و افغانستان است.

طبق نظر این استاد دانشگاه ایران، اگر دیپلماسی فقط حول گرفتن حقآبه از افغانستان بچرخد، سالهای سال به نتیجه نخواهد رسید و باید دیپلماسی ایران حول محور توسعه پایدار در افغانستان باشد. در اين محل ها نه پوسته جديد توليد مي شود و نه ورقه اي تخريب مي شود بلكه فقط ورقه ها كنار هم حركت مي كنند در اين صورت زلزله هاي شديد ايجاد مي گردد. که دروازه های آن همیشه بسته و فقط در مواقع ضروری مثل، تردد مامورین یا مهمانان دولت ها با اجازه قبلی بازوبسته می گردد.

هر چه ستاره ای پر نورتر باشد معنای آن این است که یا به زمین نزدیک تر است یا جرم بیشتری دارد. وفادارترین پرنده­ ای که بعد از خشکسالی دریاچه را ترک نکرد فلامینگو می­ باشد. در سالهای اخیر همواره مسئولان استان ایلام و وزارت نیرو وعدههای فراوانی برای حل مشکلات پروژههای سدسازی در ایلام اعلام کردهاند ولی تاکنون بسیاری از این وعدهها محقق نشده است. ایران با کشورهای دیگر مرزهای بسیاری دارد که بخش قابل توجهی از آن، از رودها تشکیل شده است؛ از همین رو، رودخانههای مرزی ایران اهمیت بسیار زیادی یافتهاند.

از این رو هر کجا آب تمام شد، زندگی بشر نیز در آنجا پایان یافت و حتی بیشتر گونههای جانوری، گیاهی و حیوانات نیز بدون آب زنده نمیمانند. سد لار 2 و سد طالقان در همین راستا تاسیس شد و پس از آن نیز به دنبال احداث سد هراز هستند تا قسمت دیگری از آب تهران تامین شود. منطقه ای که آبهای سطحی آن توسط یک رود و انشعابات آن از نقاط مرتفعبه سمت نواحی پست تر هدایت می شود ، حوضه ی آبریز نام دارد.

و منجر به عنوان نظریه جامع تری به عنوان زمین ساخت ورقه ای شد. ایران از ابتدای امسال با رویکردی متفاوت تر از مرحله نخست خود کلید خورد و در این مرحله علاوه بر ساخت و سازها، سازوکارها را نیز نشانه گرفت. اخبار استانها – به گزارش خبرگزاری تسنیم از بوشهر، عبدالکریم گراوند صبح امروز درآیین افتتاح و آغاز عملیات طرحهای عمرانی، خدماتی، اقتصادی دشتستان از طریق ویدئو کنفرانس با بیان اینکه در هفته دولت امسال طرحهای مهمی در استان افتتاح و یا عملیات اجرایی ان آغاز شد اظهار داشت: این هفته 1000 میلیارد تومان پروژه در شهرستان بوشهر، 500 میلیارد تومان در کنگان و 520 میلیارد تومان در دشتستان؛ افتتاح شده و یا کلنکزنی شده است.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از شیراز، عنایتالله رحیمی در دیدار با اردکانیان، وزیر نیرو گفت: با توجه به مطالعات و بررسیهای انجام شده در راستای رفع کمبود آب شرب کلانشهر شیراز، منابع آبی مختلفی از جمله خط دوم آبرسانی از سد درودزن، چشمه شش پیر و حوضه تنگ سرخ بشار و منابع زیرزمینی پیشبینی شده است. به گزارش باشگاه خبرنگاران دانشجویی(ایسکانیوز)، رضا اردکانیان امروز در گفت و گویی تلویزیونی اظهار کرد: از ابتدای امسال ۷ طرح بزرگ سد مخزنی افتتاح شده است و تا پایان سال جاری هر ۱۸ طرح سد سازی مطابق برنامه، آبگیری و بهره برداری خواهد شد.

مردم محل میگویند که آب رودخانه هلمند به طرف دریاچه هامون در حال سرازیر شدن و این دریاچه در حال آبگیری است. با نگاهی به تاریخ و مطالعه جغرافیا درمییابیم که همه تمدنها، شهرها و روستاها، در کنار رودخانهها، دریاچهها و ساحل دریاها شکل گرفتهاند و حتی در کوچ نشینی به عنوان کهنترین شیوه زیست بشر، آب برای زندگی انسان بسیار تاثیر گذار بوده است. تهران، ۲7 بهمن ۱۴۰۰ – برنامه توسعه ملل متحد (UNDP) در جمهوری اسلامی ایران و دیجیکالا برای بهبود معیشت ساکنان حوضه دریاچه ارومیه با یکدیگر همکاری میکنند.

حبیب اله دهمرده، نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی گفت: انتقال آب دریای عمان به مرکز استان سیستان و بلوچستان می تواند یکی از مهم ترین اقدامات دولت در جهت برون رفت از خشکسالی و تامین آب مورد نیاز مردم منطقه سیستان باشد. خورشید در مرکز این منظومه و سیارات در اطراف آن بر روی محورهایی در حال گردشند.سیارات عطارد،زهره،زمین و مریخ بیشتر ازمواد سنگین ترو مشتری،زحل،اورانوس ونپتون ازمواد سنگین و مواد گازی تشکیل شده اند.

دیدگاهتان را بنویسید