محل اولیهٔ این شهر در محل قلعهٔ ابونصر بودهاست

شهر اصیل و تماشایی یزد سرشار از جاذبههای جذاب و جالب توجه گردشگری است. به طور کلی در باغ ارم چندین عمارت و شش سنگ نبشته دیده می شود که بازدید از آن ها در تور شیراز خالی از لطف نیست. اما گروهی دیگر از پژوهشگران ساخت و احداث شهر اصیل و تماشایی یزد را به بهرام گور، پانزدهمین پادشاه ساسانی نسبت دادهاند. سرویلیام جونز یکی از با ارزشترین خاور شناسان برای ولتر تأسف میخورد که چرا زبان فارسی نمیدانسته است.

این نظریه را خاور شناسان در گزارشهای خود تأیید نمودهاند. شیراز در کنار رود بزرگی قرار ندارد و چنانکه گفته شده نهرهای آن به سمت خاور جریان یافته و به در یاچهای که در چند فرسخی شیراز است فرومیروند. آخرین سلسلۀ پادشاهان، پیش از ورود اسلام به ایران زمین دورۀ حکومت ساسانیان است. این شهر مهد هنرهای زیبایی مانند سیم کشی، زر کشی، زربافی، گلابتون دوزی، پولک دوزی، سکمه دوزی و زنجیر بافی از صنایع دستی محلی آن است. این تنها مکانهای دیدنی و خوراکیهای خوشمزه یزدی نیست که ما را بران میدارد که بار و بندیل خود را برای سفر به یزد ببندی.

لیموی شیراز به عنوان یکی از با کیفیت ترین و خوشمزه ترین مرکبات این شهر جزو سوغات شیراز محسوب می شود. این مدرسه یکی از آثار تاریخی به جا مانده از دوران زندیه و جاهای دیدنی شیراز است. قیمت بلیط هواپیما از تهران تا این شهر از ۶۲۰ هزار تومان شروع میشود و با توجه به ساعت پرواز، زمان پرواز و نوع هواپیما میتواند هزینه بالاتری داشته باشد. درختان زیبا، فضاسازی بسیار زیبا و خیره کننده و گل های رنگارنگی که در فصل بهار به اوج زیبایی خود میرسند بخشی از زیباییهای این باغ هستند. این لایه به دو صورت وجود دارد.

همچنین به دلیل وجود بسیاری از باغ ها و درختان میوه ای که در این شهر دیده می شود، فوق العاده دوست داشتنی است. بازار وکیل با آجر ساخته شده و در نوع خود یکی از بهترین شاهکارهای زمان خویش به حساب میآید. بنای درونی باغ، این روزها در اختیار ارتش قرار دارد و تبدیل به موزهای از اسلحههای خاورمیانه شده است. این سینمای مجهز و تک سالنه، ۱۱۱ نفر ظرفیت دارد و در به عنوان یکی از سینماهای درجه یک شیراز شناخته میشود. افرادی که تور زمینی شیراز را رزرو می کنند و با اتوبوس وارد ترمینال علی بن حمزه می شوند، به راحتی می توانند از باغ نارنجستان قوام دیدن کنند.

باشگاه پینت بال شهید چمران شیراز در یک فضای جنگلی احداث شده و به شما اجازه میدهد که یک تفریح پر هیجان دوست داشتنی را تجربه کنید. قدمت شیراز اگر چه به دلیل متون مختلف تاریخی و مدارک باستانشناسی نیازی به توضیح و تفسیر ندارد اما باید گفت که نام شیراز ظاهراً در الواح ایلامی مکشوف در تخت جمشید به صورت shira-si-ish «شیرازی ایش» آمده است و نشان میدهد که در عهد هخامنشی این شهر دایر و در آنجا کارگران مشغول کار واحداث بنایی بوده و از خزانه دستمزد دریافت میکردهاند. لایه اول عکس ماهواره ای از سطح شیراز بدون توضیح روی نقشه و لایه دوم عکس ماهواره ای از سطح شهر به همراه توضیحات روی نقشه شیراز را در اختیار شما قرار میدهد.

همچنین اصفهان در صنایع خاتم کاری، کاشی کاری، قلم زنی، مینیاتور، مینا کاری، زرگری نقره و طلا در دنیا شهرت دارد.محصولات کشاورزی و میوه های منحصر به فردی مانند سیب ، گلابی ، سیب گلاب ، پیاز کوهی و کرفس اصفهان مشهور هستند. اول درون این موزه قسمتی وجود دارد که در آن اشیای تاریخی گوناگون و به خصوص صنایع دستی خاتم کاری قرار دادند. از جملۀ این کشمکشها و زدوخوردها میتوانیم به جریان استیلای تیموریان بر شهر یزد در سال ۷۹۵ اشاره کنیم. حمام وکیل با هنر آهکبری و نگارگری هوش از سرتان میبرد و تنها نوع معماری و تزئینات نیست که این حمام را تماشایی کرده است؛ طراحی هوشمندانه و مدرن سازه، مانع خروج گرما و ورود سرما به حمام میشود.

به کمک گزینه طولیابی فاصله بین هر دو نقطه روی نقشه شیراز محاسبه میگردد. داشتن اطلاعات مختصر در مورد جاذبههای گردشگری شیراز میتواند کمک کند تا تصمیم گیری بهتری در زمان سفر داشته باشید. شیراز به سبب جاذبههای تاریخی، فرهنگی، مذهبی و طبیعی فراوان، همواره گردشگران بسیاری را به سوی خود فرا میخواند. در ورودی این شهر زیبا نیز دروازهای به نام دروازه قرآن بنا شده است و در بالای آن دو قرآن نفیس جای گذاری شده، تا بدرقه راه مسافران باشد. برای رزرو سوئیت در شیراز و سفر به مهد تمدن میتوان از راهنمای سفر به شیراز استفاده نمود، تا محل مناسبی را برای اجاره سوئیت در شیراز انتخاب، و هرچه بهتر و بیشتر از سفری دلچسب و اوقاتی خاطره انگیز، بتوان لذت دو چندان برد.

حضور در شاهچراغ در زمان تحویل سال: اکثریت مردم شیراز در زمان تحویل سال به حرم حضرت شاهچراغ میروند و با روشن کردن شمع به استقبال لحظه تحویل سال میروند. هتل مذکور در سال 1371 افتتاح و در سال 1396 بازسازی شده تا میهمانان از کیفیت بهتر خدمات لذت ببرند. برخی کارشناسان ادبیات قصیده سعدی با مطلع « ای بیش از آنکه در قلم آید ثنای تو/ واجب بر اهل مشرق و مغرب دعای تو» را مدح آبش خاتون میدانند. شیراز ششمین شهر پرجمعیت ایران، پایتخت فرهنگی ایران، دومین شهر ادبی جهان و سومین شهر مذهبی ایران به واسطه وجود حرم اهل بیت (ع) است.

این شهر به عنوان شهر شعر، شراب و گل شناخته شده است. شهر شیراز به چندین محله تقسیم میشود و هر محله به وسیله یک نفر کدخدا اداره میشود که حقوقی از این بابت دریافت نمینماید. تمام حقوق قانونی این سامانه متعلق به شهرداری شیراز می باشد. چرا که این جاذبه گردش گری کاملا به ترمینال علی بن حمزه شیراز نزدیک است. جمعیت شیراز در سال ۱۳۹۰ خورشیدی بالغ بر ۱،۴۶۰،۶۶۵ نفر بوده که این رقم با احتساب جمعیت ساکن در حومهٔ شهر به ۱٬۷۰۰٬۶۸۷ نفر میرسد.

مساحت فضای درونی این غار ۱۵۰۰ متر است که مانند یک سالن سرپوشیده میباشد. همچنین میتوانید مساحت و محیط مکانهای مورد نظر خود را روی هرکدام از این لایه های نقشه محاسبه کنید. بهترین زمان برای بازدید از این دریاچه فصول بهار و تابستان است، اما اگر در فصل زمستان قصد بازدید از این منطقه را دارید بهتر است تجهیزات گرمایشی کافی با خود به همراه داشته باشید. یکی از زیباترین جاهای دیدنی شیراز، باغ ارم است که پیشینه ساخت آن به دوران سلجوقیان باز میگردد. پیشینه ساخت این باغ به دوران ساسانیان باز میگردد و در آن یک ساختمان سه طبقه مربوط به دوره قاجار ساخته شده که از لحاظ معماری بسیار زیبا و خیره کننده است.

اولین اشاره به نام شیراز، بر روی لوحهای گلی ایلامی به 2000 سال پیش از میلاد باز میگردد که در ژوئن 1970 در هنگام کندن زمین برای ساخت کوره آجرپزی در گوشه جنوب غربی شهر یافت شدهاست. برای رفتن به مجتمع ورزشی تفریحی تپه کاج باید به فاز ۲ در شهر جدید صدرا و بلوار ولایت بروید. برای دیدن نارنجستان قوام باید به خیابان لطفعلی خان زند بروید. شما میتوانید ارتفاع کوههای استان فارس و نقاط دیگر ایران و جهان و نقاط مختلف درون شهر را به همراه مختصات جغرافیایی آنها محاسبه نمایید.

شیراز از دیگر کلان شهر های ایران است که مرکز استان فارس بوده و قدمت بسیار زیادی دارد. فصل بهار: از آنجایی که شهر یزد از اسفند ماه وارد فصل گرما میشود در فصل بهار در شهر یزد با هوایی گرم مواجه خواهید بود اما گرمایی دلپذیر و هوایی معتدل که نه تنها آزاردهنده نخواهد بود بلکه لذتبخش و باصفا است. عطر بهار نارنج و گل های رنگارنگ در اردیبهشت ماه، مشام هر گردشگری را پر میکند. این شهر به عنوان یکی از مهم ترین مراکز گردشگری و توریستی ایران شناخته می شود.

همچنین روی گشاده و مهماننوازی مردم اصیل یزد نیز سبب شده است که گردشگران در سفرهای بعدی خود نیز شهر یزد را به عنوان مقصد گردشگری انتخاب کنند و در نتیجه صنعت گردشگری در شهر یزد از رونق و شکوهی غیر قابل وصف بهره دارد. اشعار سعدی و حافظ و فردوسی در ایران به طرز خاصی مورد توجه است و کمتر کسی پیدا میشود که چندین بیتی از این شاعران را به خاطر نداشته باشد زبان فارسی بسیار غنی وخوش آهنگ است از این رو برای شعرگفتن بسیار مناسب است.

نگاره های موجود بر روی سقف کلیسا بسیار چشم نواز بوده و نمی توان نظیر آن را در هیچ کلیسایی پیدا کرد. همچنین میتوانید با استفاده از قابلیت مسیر یابی آدرس مورد نظر خود را به صورت خودکار پیدا کنید. بنابراین شهر یزد را میتوان به عنوان نمادی از دوستی و برادری ادیان و مذاهب مختلف با هم در کنار هم دانست. در لایه نقشه ماهواره ای، عکسهای واقعی که توسط ماهواره گوگل از شهر شیراز گرفته شده است مشاهده میگردد. با استفاده از لایه های مختلفی که در نظر گرفته شده، خیابانها و کوچه ها و معابر درون شهر شیراز و شهرهای اطراف آن قابل مشاهده میباشد.

برای نمایش نقشه شیراز لایه های مختلفی وجود دارد. از این طریق می توانید برنامه ریزی بهتری برای سفر داشته باشید. شیراز پر از باغهای زیبا و باشکوه است که یکی از معروفترین آنها باغ جهان نما میباشد. در کل، آب و هوای شیراز در بهار بسیار عالی بوده و یکی از بهترین فصل ها برای سفر همین فصل است زیرا آب و هوایی مطلوب و خنک در انتظار گردشگران است. در این قسمت از سایت نقشه شیراز ( shiraz map ) نمایش داده شده است. برخی از شهرها از جمله شهر تماشایی شیراز و شهر دلنواز یزد توانستند از آسیب این حملۀ خونین در امان باقی بمانند و با قبول ایلی باجگذار چنگیزخان مغول شوند و به قول سعدی شیرازی سلامت را با سکههای طلا بخرند.

دیدگاهتان را بنویسید