لغت نامه دهخدا حرف س (سین)

به معنی پاشنه هم بنظر آمده است که به زبان عربی عقب خوانند. ترکیبی از بس، فارسی به معنی بسیار و کاف ضمیر عربی، بس است ترا. پس سجع متوازن به نسبت سجع متوازي و مطرف، مستحسن و مرغوب نیست. پس قصه سیاسی است و از سفارت اشغالگران ریشه دارد. هنر و معماری: ریشه های هنر ایران را باید در ادوار پیش از تاریخ این کشور جستجو کرد. تنها گذاشتن کسی را جهت دشمن. 1) – در ناظم الاطباء و آنندراج بَسق آمده ولی در اقرب الموارد تنها مصدر بسوق نقل شده است.

عقل. (ناظم الاطباء (||). و رجوع به شعوری ج 1 ورق 173 شود. و رجوع به قاموس الاعلام ترکی ج 2 و تاج العروس شود. 1) – اینکه صاحب قاموس در ذیل کلمهء بسفانج آورده سهو است و تحریف بسفایج معرب بس پایه است و هندی نیست بلکه فارسی است. و رجوع به فهرست سرزمینهای خلافت شرقی ذیل نشوی و ارمینیه شود. ق. رجوع به جغرافیای تاریخی سرزمینهای خلافت شرقی چ 1337 ه . رجوع به جغرافیای تاریخی سرزمینهای خلافت شرقی چ 1327 ه . رجوع به فرهنگ ایران باستان ص130 شود. از جزایر ایران در خلیج فارس (تقریباً از غرب به شرق)، خارکو، خارک، مجمع الجزایر بحرین، شیخ شعیب، هندورابی، کیش، سیری، ابوموسی، تنب کوچک، تنب بزرگ، قشم، هنگام، لارک و هرمز را میتوان نام برد.

بقول راورتی غزل حماسی خوشحال برای شاعر شرقی نامأنوس بوده و او (روحیهء وی) را با روح آزادیخواهی سکاتلندیها تشبیه میکند. این نرم افزار حاصل زحمات شبانه روزی مهندسان ایرانی میباشد و دارای ویژگی های منحصر بفردی است که فقط با نصب و اجرای آن میتوانید به این ویژگی های برتر پی ببرید. این نرم افزار فقط یک لغت نامه نیست ! اما متأ سفانه که دانشمندان افغان این مطلب را نادیده گرفته و فقط با مقالات یک جانبه دانشمندان ایرانی، در موقف دفاعی قرار گرفته اند و چون تحقیقات آنان هم بر مبنای اسناد و کتب تحریر شده آنان است، نمی توانند از این محدوده خود را خارج کنند.

باید که او را بردارند مرتبه مرتبه، تا وقتی که دیگر بسته نشود، بعد از آن داخل دوده و صمغ نمایند بهتر باشد و چون آب مازو بدین طریق طبخ و محافظت از او نموده باشند نیکوتر بود و مدادش در نهایت لطافت باشد. دهی است از دهستان زمج بخش ششتمد شهرستان سبزوار سکنهء آن 244 تن. دهی است از دهستان پایین ولایت بخش حومهء شهرستان تربت حیدریه. دهی است از دهستان سرولایت بخش سرولایت شهرستان نیشابور سکنهء آن 162تن. آب آن از قنات و محصول آنجا غلات. دهی است از دهستان کاخک بخش جویمند شهرستان گناباد.

ادارهء هر چهار بخش افغانستان بدست والیان یونانی اداره میشد که در سال 250 ق. از یونانی بس (گاو و فرس) و معبر. باسکتبال. مرکب از باسکت بمعنی سبد و زنبیل و بال بمعنی توپ، نوعی بازی است که حریفان باید توپ را با دست در سبد طرف که بر پایه ای به ارتفاع سه متر قرار دارد بیفکنند تا برنده شوند. با توجه به این، در این نوشته سعی شده تا معنی و مفهوم این واژه را به معرفی بگیریم که «سیاست» در واقع به چی معناست و ریشه در کدام مبدأ دارد؟ انگیزۀ تاکید روی لسان پشتو فی الواقع از مقاصد سیاسی رژیم نشأت میکرد و از کدام هدف صادقانه بخاطر تقویۀ لسان پشتو سرچشمه نمی گرفت .

بنا به روایت تاریخ، داریوش از آنجا گذشت و دو ستون از سنگ سفید برپا داشت. آب از قنات و محصول آنجا غلات، پنبه و میوه است. سجاده بر روي آب افکندن پیش خاطر آورم. ایرانیان و افغانها تمدن و فرهنگ مشترک چندین هزار ساله دارند و هردو ملت از آبشخور فرهنگی، زبانی و دینی یکسانی آب میخورند. تعداد زیادی از برنامه های دیکشنری وجود دارند که ۱۰۰ درصد دقیق هستند و این بدان معناست که برای لغاتی که کاربر وارد می کند هیچ نتیجه نامناسبی وجود نخواهد داشت. در حالی که طبقه بندی لغات در دیکشنری های واژگان به ترتیب حروف الفبا است.

فرهنگ لغت ، لغت نامه یا فرهنگنامه کتابی است که در آن معانی واژه های یک زبان معین با توضیحات مربوط به ریشه و تلفظ یا اطلاعات دیگر مربوط به آنها به ترتیب حروف الفبای همان زبان گردآوری می شوند. درآوردن. (ترجمان القرآن ترتیب عادل بن علی ص24). ابوابراهیم اسماعیل بن احمدبن سعیدبن نجم بن ولاثه بسکتی چاچی از عالمانی بود که درگذشت وی پس از چهارصد هجریست. ابواحمدنبهان بن اسحاق بن مقداس بسکاسی بخارایی وی از ربیع بن سلیمان حدیث شنید و بسال 310 ه . یکی از بزرگترین شهرهای ولایت بامیان در قرن چهارم ه .

از شهرهای چاچ است و گروهی از دانشمندان از آنجا برخاسته اند. دانشمندان زبان فارسى درى در خواب مرغى اند. با بالا گرفتن كارعلوم دقیقه به دلایل ذكر شده، زبان فارسى نتوانسته است همگامی كند. گرفتن چیزی از درم و دینار، یقال: اوشی فی الدراهم؛ ای اخذ منها. شعرا از تغزل بمدح ممدوح. تمامي واژگان و مفاهيم آن کاملا مطابق با نسخه چاپي اين فرهنگ عظيم است و از اين حيث کاملترين و پر بارترين برنامه لغت نامه پارسي اندرويد به شمار مي آيد. لپ تاپ، گوشی موبایل یا دفترچههای یادداشت، گزینههای ایدهآلی برای این کار به شمار میروند.

بزرگترین مزیت دفترچه لیست لغات این است که گسترش دادن لیست یا به عبارتی دیگر اضافه کردن لغت جدید به این مجموعه کار فوقالعاده آسانی است. این سبک به زبان آموزان امکان می دهد از کار با دستانشان و لمس کردن چیزها لذت ببرند. آن حضرت بقصد اینکه ایشان را بکمین گاه دلیران کشاند و آن صید خون گرفته را بسر تیر رساند جنگی بگریز آغاز نموده کمیت برق تک را بسمت بسقو گرم عنان و یکران گران رکاب را تا ظاهر قلعهء قازما سبک جولان ساختند. زمینی که در آن اکلیل الملک کشته و برداشته باشند پس از آن هرچه در آن بکارند نیکوتر باشد.

دارویی است که آن را بسه نیز گویند و بتازی اکلیل الملک خوانند. و رجوع به بسه شود. و رجوع به بسکایر شود. و رجوع به لباب الانساب ص124 شود. رجوع به بسفور و بسفورس شود. فی المواضع التی فوق البلاد التی یقال لها بسفورس. و رجوع به شعوری ج 1 ورق 216 شود. و رجوع به شعوری ج 1 ورق 186 شود. منسوب به بسکت. رجوع به بسکت شود. بسقو. رجوع به بسقو کردن شود. و رجوع به مجموعهء مترادفات ص122 شود. مأخوذ از بسپایه فارسی و به معنی آن.

وبسایت واژه یاب موتور جستجویی است که با استفاده از آن میتوانید معنی و مفهوم بسیاری از کلمات را در بین لغت نامه دهخدا ، فرهنگ معین و دیکشنری جستجو کنید و نتیجه را ببینید. و از موقعیت های زندگی روزمره مانند خرید، و حمل و نقل عمومی استفاده کنید. رواق و بالاخانه باشد که پیش آن مانند ایوان گشوده بود. ابن اثیر می گوید: «سِيسَاءُ الظَّهْرِ من الدَّوَابِّ» یعنی؛ حفاظت و نگهداری چهارپایان.2 دراینجا منظور از حفاظت و نگهداری چهار پایان، تنظیم امور آن هاست. ابن معاذ گوید: بولوبودیون نباتیست که به کرم بسیارپای ماند که بتازی دخال الاذن گویند یعنی آنکه بگوش اندر شود و هر که گوید بولوبودیون سرخس است که او را گیل دارو گویند، خطا می گوید.

تشتیوان. بولوبودیون. فولوفودیون. چوبی است باریک اغبر، به سیاهی و سرخی گراید و شاخها دارد برسان کرمی که او را پایهای بسیار باشد. آنچه تازه و امسالین باشد طعم او را چندگونه است عذب با تلخی اندک و عفوصتی اندک و لختی طعم قرنفل دارد. با این وجود هنوز بسیاری از ما آنطور که باید بر زبان انگلیسی تسلط پیدا نکردهایم چرا که یادگیری یک زبان آن قدرها هم آسان نیست.

این اثر از مجموعهای کلمات مورد استفاده در یک یا چند زبان تشکیل شده است. یک فصل «دستارنامه»دربارهء هنر و موزیک درمقالهء ای.ال. همی کوه دریا شد و دشت کوه.فردوسی. این مطلب دیگری است که ما بحثهای عمیقتری را درباره ی اشکال و سبکها در تحقیقات ادبی وارد سازیم، ولی نباید به ویژگی هایی که در تاریخ ما به وجود آمده، و نام خود را یافته، بیتوجه باشیم و آن اصطلاحات را متروک گذاریم والا سر درگمی پدید خواهد شد. در زبان بابلی « غلّو » است كه معادل « بندكا » « بَدَ كَ » یِ پارسی باستان و « لی په » ایلامی دركتیبه بیستون است: داریوش اول مردم تمام کشور های فتح شده را که به او باج می پردازند، و مطیع امر او یند، بندگان خود می نامد( کتیبۀ بیستون: ستون اول، بند هفتم، شمارۀ نوزده ) « داریوش شاه گوید: این ( است ) کشورهائی که ازآن من شدند.

13- ( مربوط به صفحۀ هشت ) كاتبان و وزیران سلاطین ترك ایران، طی ده قرن مردمان بومی و اتباع زیرفرمان آنها را « نوكر » خطاب می كردند. و رجوع به تاج العروس و لباب الانساب ص124 شود. رجوع به فارسنامهء ابن بلخی ص109 چ نیکلسون، 1339 ه . بنقل ابن حوقل نام منطقهء ترک نشین در جنوب خاوری چاچ و نام دیگرش خرلخ باشد که رودخانه ترک که امروز به رودخانهء چرچک موسوم است از آنجا برمیخیزد.

رجوع به بس پایه و ابن بیطار متن عربی ص92 و فهرست مخزن الادویه ص 140 و رشیدی و گیاه شناسی گل گلاب چ دانشگاه طهران ص166 به بعد و تذکرهء داود ضریر انطاکی ص76 و ترجمهء صیدنه ابوریحان بیرونی نسخهء خطی کتاب خانهء لغتنامه شود. یدن (پسوند مصدری) رجوع به بسغده شود. رجوع به ص181 معجم البلدان و ص 124 لباب الانساب شود. رجوع به بسکاس شود. جمالی افزود: این کتاب بارها به صورت نظم و نثر به زبان های فارسی ، مغولی ، مالایی ، اتیوپیایی ، عبری ، یونانی ، لاتینی ، اسپانیولی ، ایتالیایی ، فرانسوی ، آلمانی و چندین زبان اسلاوی ترجمه شده است .

دیدگاهتان را بنویسید