فراه! معلومات مختصر در باره ولایت فراه

روده ی بزرگ وظیفه ی جذب آب و الکترولیت ها را بر عهده دارد و مواد غیر قابل گوارش را به شکل مدفوع در می آورد. به گزارش خبرنگار حوزه کلینیک گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، عمل اصلی روده بزرگ هدایت مواد هضم نشده به خارج از بدن است که این عضو عمدتا مسئول حذف آب از محتویات روده و آماده کردن ضایعات برای خروج از بدن بوده و عملکرد جالبی دارد. گروه استانها-استاندار آذربایجانغربی از تخصیص حقآبه دریاچه ارومیه از رودخانه ارس به سایر مصارف انتقاد کرد و خواستار توجه ستاد احیای دریاچه ارومیه و وزارت نیرو به این امر شد.

تعیین تکلیف و اخذ حقآبه واقعی کشور معادل 50 درصد (نه 33 درصد) از رودخانه ارس بر اساس معاهدات منعقد شده قبلی با کشورهای ارمنستان و آذربایجان لازم و ضروری است/ در صورت بهرهبرداری از سد کاراکورت، سویملز و توزلوجا در ترکیه بر روی رودخانه ارس حجم ذخیره آب در سدهای ارس، خداآفرین و قیز قلعهسی که مصارف کشاورزی مناطق حاصلخیز کشور را بر عهده دارند بهشدت کاهش خواهد یافت/ وزارت امور خارجه ایران و کشورهای ارمنستان و آذربایجان باید بهدور از ملاحضات سیاسی تا دیر نشده با گفتگو و اخذ قراردادهای منصافه از طریق اتخاذ دیپلماسی مناسب از زیاده خواهیهای ترکیه جلوگیری بهعمل آورند.

مساله، اما این است که ما به جای این که به دنبال دیپلماسی آب باشیم، مذاکره کنیم و حق آبه را بگیریم وبرای آن تلاش کنیم، به دنبال راههای انحرافی مانند آبهای ژرف رفته ایم. اما با گذار از یک برهه تاریخی کوتاه حالا به نظر می رسد با وقوع جنگ دوم قرهباغ، منطقه قفقاز به آرامی به سمت تجربه گفتمان و نگاه جدیدی متمایل میشود که مهمترین مشخصه آن میتواند ارتقاء مباحث سیاسی و امنیتی باشد که نشانههای اولیه آن در تحلیلهای داخلی و خارجی بروز یافته است. تنههای شکسته درختان ممرز که از آب بیرون زدهاند در میان مه گسترده و آب باتلاقی این دریاچه، گردشگران را به یاد صحنههایی از فیلمهای ترسناک میاندازد.

مورخان با بررسی نقشه های قدیمی از ایران و همچنین نامه هایی که در آن زمان رد و بدل می شده است، متوجه شده اند که به این رودخانه، اتک می گفته اند. ببینید همیشه ایران به مساله «ارس» اینطور نگاه کرده که ما هستیم و دولت آذربایجان و دولت ارمنستان و پروتکلی نیز وجود دارد که از زمان روسها که گفته نصف آب مال ما، نصف آب مال شما!

حالا مشابه همین شرایط در استان آذربایجان غربی در منطقه گل دشت، در منطقه شوت، در منطقه کرم آباد، طرحهای کشاورزی وسیعی نیز در حال اجرا است. در سال 1368 تعدادی ماهی غیر بومی به این دریاچه وارد کردند که تنها ماهی کپور با شرایط تالاب سازش پیدا کرد و مابقی گونه ها، چندین مشکلات زیست محیطی را در پریشان موجب شدند. یادم رفت به این نکته هم اشاره کنم که امسال، نه تنها یک هزار و چهارصدمین سال هجری مرگ یزدگرد است بلکه هزارمین سال جنگ دندانقان میان مسعود غزنوی و سلجوقیان است که به تسلط کامل سلجوقیان بر جهان اسلام منجر شد.

پس از دو دهه جنگ و خون ریزی در افغانستان و به واسطه نبود یک حکومت مرکزی قدرتمند در این کشور، حتی بر خلاف جریان این معاهده یک سد با عنوان «کجکی» و با ظرفیت ۱۸۰۰ میلیون مترمکعب بر روی رودخانه هیرمند ساخته شد تا میزان حق آب ایران از هیرمند بیش تر کاهش پیدا کند. بعضی معتقدند که نام ارس از واژه مادی «ارخس» به معنای «آنچه با سرعت جریان دارد» یا «تیزرو» گرفته شده است. پروژه جنوب شرقی آناتولی نیز در کشورمان به نام طرح گاپ شناخته میشود که عمدتا سدسازی بر سرشاخههای دجله و فرات است.

به رغم اینکه نزدیک به یک ماه و نیم از فصل پاییز می گذرد اما در استان فارس بارش باران قابل توجهی نداشته ایم، از این رو همان مقدار آب کمی که در چشمه بنگ نیز وجود داشت کاملا خشک شده و این چشمه که تنها دلخوشی برای احیای تالاب بود نیز دوستداران محیط زیست را نگران کرد. اما با توجه به این که در منطقهای مثل سیستان و بلوچستان اصلا آبی نیست و تا چند ماه دیگر برای ۷۰۰ هزار نفر این استان، واقعاً آبی وجود نخواهد داشت، باعث میشود که برخی به استخراج این آبها فکر کنند.

اما وی متأثر است که به دلیل عدم همکاری دولت و موسسات، امسال اکثر حاصلات او و دیگر باغداران، دچار آفت زراعتى شده و از همین جهت، یک کیلو عناب را که سال گذشته 200 افغانى بود، امسال به نصف قیمت فروخته و عاید کمتری داشته اند. شما در ادامه میتوانید فیلم دریاچه ارواح نوشهر و دریاچههای دیگر این شهرستان را مشاهده نمایید. پویا مجرد، نماینده اردبیل در شورای عالی استانها با اشاره به مشکلات عمده شهرستان پارس آباد و بویژه شیوع سرطان در بین مردم این منطقه، اظهار داشت: آب شرب پارس آباد از رود ارس تامین میشود که به دلیل ورود پساب کارخانجات اورانیوم، مس و طلای کشور ارمنستان به داخل این رودخانه اکثر مردم این شهرستان به بیماری سرطان گوارش مبتلا شدهاند.

شریبر به برخی جنبه های کمتر قابل مشاهده آن از قبیل حساسیت های غذایی، اضطراب، بیماریهای خود ایمنی و عفونت مکرر اشاره می کند. ولی کیفیت آب رودخانه ارس بر اثر اقدامات و بهره برداری هایی که عمدتاً از سوی ارمنستان و ترکیه صورت می گیرد، تنزل یافته و کمیت آب نیز تحت تأثیر سد سازیهای ناهماهنگ و استفاده بی رویه برای مقاصد گوناگون، قرار گرفته است. رود نیل نیز یکی از دیدنی های مهم این کشور به شمار می آید چرا که اگر این رود وجود نداشت در این کشور موجودی باقی نمی ماند و از تمدنی هم خبری نبود.

وی یکی از کانونهای جدید گرد و غبار را دریاچه آرال نام برد و یادآور شد: این دریاچه در شرق دریای خزر و در مرز کشورهای قزاقستان و ازبکستان قرار دارد که از جمله دریاچههای آب شیرین است و آب رودخانههایی چون آمودریا و سیردریا به آن وارد میشود. پاسخ: به دلیل وسعت زیاد، نام دریا را بر آن نهادند. فرجام سخن این که کشور ایران با تراکم جمعیتی بالا و علاوه بر آن تراکم تاسیسات شهری گسترده در سواحل دریای کاسپین در مقایسه با دیگر کشورهای ساحلی از بیشترین آسیبپذیری در برابر معضلات محیط زیستی این دریا برخوردار است.

از سوی دیگر کانال آبی «خداآفرین» که به استان اردبیل میرود و دشتهای وسیعی را تحت پوشش قرار میدهد و هنوز این موارد نیز به طور کامل افتتاح نشده و در حال افتتاح شدن است. توجه کنید که آب هریرود به سد دوستی میآمد و آب سد دوستی نیز به مشهد منتقل میشد و عمده آب شرب مشهد از همین سد دوستی بود. دشت ها دو صورت است : 1- عوامل فرسایشی ( باد و باران ) 2- مواد حاصل از فرسایش بین کوهها رسوب کرده و سطح هموار را ایجاد کرده است . نتايج حاصل از شناسايي ها نشان داد كه تعداد 24 گونه هاي ماهي متعلق به 7 خانواده در رودخانه ارس وجود دارد و تعداد 15 گونه ماهي از 5 خانواده در درياچه پشت سد ارس زندگي مي كنند.

1- حرکات دریا ( جزر و مد و سونامی و جریانات دریایی) از عوامل طبیعی است که مناطق ساحلی را تغییر می دهد . اگر در خواب ببیند که در دریا غرق شد و بِمُرد و بعد از ان او را بالا افکند، دلیل که در کار دنیا به حرص غرق گردد. دیدم نسبت به دیگران جوری بوده که به راه افتادن جنگی بین منو یه مرجع قدرت انجامیده و نتونستم از پسش بربیام. در حالی که باید اجازه میدادند مطالعات به نتیجه میرسید و بعد اعلام میکردند. پیشنهاد میکنیم گشتوگذار در قسمتهای مختلف پارک را تقسیم کرده و اگر میتوانید آن را در 2 روز انجام دهید.

نمونه برداري بصورت فصلي و با استفاده از ابزار مختلف صيد شامل دستگاه الكتروشوكر-ساليك و پره انجام گرفت. این رود زیستگاه انواع مختلف ماهی است و از مقاصد مناسب برای ماهیگیری است. چقدر لذت بخش است در میان درختان سربه فلک کشیده و زیبا با دوست یا عزیزی قدم بزنی و لبریز شوی از هوای فرحبخش پارک. همکاری های دوجانبه در بهره برداری از پتانسیل های آن در بخش کشاورزی و انرژی بین ایران و جمهوری آذربایجان بطور متساوی انجام می گیرد و ارمنستان با ترکیه همکاری مشترک دارند. چنانچه از ساوه به سمت تفرش بروید، در دامنه کوههای ما بین ساوه و تفرش به روستای هندس میرسید که انار آن مرغوبیت خاصی دارد.

کولون ایلیاک از تاج ایلیوم یا همان مرز فوقانی استخوان ران تا مرز داخلی ماهیچه مازویی بزرگ یا سوئز بزرگ (Psoas) که در ناحیه شکمی ایلیاک که در سمت چپ قرار دارد، امتداد مییابد. به طور کلی از هر لحاظ می توان اطمینان داشت که این مجموعه ی تجاری اداری به یکی از محل های بازدید مردم تبدیل خواهد شد.هایپراستار: همان طور که گفتیم هر مجتمع بزرگی نیازمند یک هایپر مارکت بزرگ است. تقسیم بندی کلی رودخانه اترک به صورت زیر میباشد. این که بتوانیم آبی را به عمق ۳ هزار متر از زیر زمین خارج کنیم، اصلا امکانات فنی آن اکنون برای ایران وجود دارد؟

که یکی از ارتفاعات ترکیه موسوم به مین گول داغ یا بین گل داغ(هزار برکه) با ارتفاع ۳۱۵۲ متر در جنوب ارزروم، نزدیک سرچشمه فرات واقع شده است. در ابتدا میخواهم بدانم نظر شما در خصوص اتفاقی که در حوزه آبهای فراسرزمینی ایران افتاده و بیشتر از همه مساله سدسازیهای ترکیه و اتفاقات رخ داد در جنوب شرقی کشور چیست؟ در رابطه با وضعیت رود «ارس» و نبود پروتکلهای آبی بین همسایگان شمال غربی ایران و آخرین وضعیت دیپلماسی آبی کشور به سراغ دکتر «محسن موسوی خونساری»، دکتری تاسیسات آبی، دبیرکمیته تخصصی چالشهای سدسازی و فعال در حوزه آبی کشور رفتیم، تا در گفتگو با وی وضعیت و چالشهای پیش روی ایران در حوزه آبهای فراسرزمینی و بیش از همه مساله سدسای روی «ارس» را جویا شویم.

دیدگاهتان را بنویسید