علائم بیماری های مرتبط با صدای زیاد روده ها

خوردن یک فنجان هویج خام خرد شده 2 بار در روز به بدن برای دفع کرمک ها از طریق روده کمک می کند. آتش جنگ بار دیگر از سال 1204 تا 1206 خورشیدی عباس میرزا را به منطقه قفقاز و حاشیه ارس کشاند اما نتیجه این جنگ ها هم این بار جز عهدنامه ترکمانچای بود. «علی نکوئیفر» در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در ارومیه، با اشاره به اینکه امسال نمونهبرداری سیست آرتمیا در دریاچه ارومیه در نیمه دوم اسفندماه انجام میشود اظهار داشت: با توجه به سرمایی که امسال به وجود آمد، نمونهبرداری غیرعملیاتی شد اما پس از نیمه دوم اسفند، نمونهبرداری انجام میشود.

زندنه در عصر سامانیان به بافتن نوعی پارچه به نام «زندنیجی» معروف بود و کارگاههای منطقه در بافتن این پارچه ذوق و سلیقهای ویژهای به کار میبردند. خانم ابتکار معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست مهرماه 1395 به محل دریاچه سفر کرد و در پی این سفر 150 میلیون تومان اعتبار برای احیاء دریاچه اختصاص یافت اما بزنگان برای جان گرفتن دوباره نیازمند عزم ملی است. دریاچه مَمرَز یا دریاچه ارواح در هر فصل زیبای خاص خود را دارد اما بدلیل خاکی و جنگلی بودن مسیر دسترسی از انتهای روستای چلندر تا دریاچه، توصیه میشود که در اواخر پاییز و فصل زمستان بدون تجهیزات کامل از سفر به این دریاچه خودداری کنید.

مسیر داخل این غار بسیار کوتاه و تنها ۴ متر است. هنگامی که اسكندر به ايران حمله کرد، این رودخانه به دریای خزر میریخت و از آن پس مسیر آن تغییر کرد و چون مغولها شهر گرگانج پایتخت خوارزمشاهيان را تصرف کردند رودخانه مزبور را با تغییراتی در مسیر آن به طرف دریای مازندران جاری ساختند و این صورت تا سه قرن بعد از آن تاریخ دوام داشت و از آن پس به حالت کنونی برگشت. گزارش آن را در سفرنامه ملارحمت الله بخاری که سال 1303 از مسیر ایران به بخارا بازگشته، آمده است. نویسنده به مسیر خود برای پی بردن به بعد نمادین دینی این شهر ادامه میدهد و درمییابد که تورات در موارد بسیاری اشاره کرده است که این موقعیت شاهد ساخت هیکل بوده است که خانه «یهوه» یعنی خدای بزرگ توراتی است و قدس الاقداس که اجازه ورود اغیار را به آن نمیدهد، بدان قدم گذاشت و اینجا جایی است که اسفار پنجگانه موسی که یادآور لحظههای خلقت و نبوت موسی و گردآورنده سه گانه پروردگار زمین و ملت است، در آن خوانده میشود.

او در اقدامی خودجوش و با کمک 20 نفر از هم محلی ها، پارسال آب یکی از بندهای کشاورزی را با استفاده از تراکتور به دریاچه پمپاژ کرده است و آب دریاچه را نیم متر افزایش داده است. سید همچنین با یاری 70 نفر از دوستداران محیط زیست کانالی حفر کرده و آب بند کُرُق غلام را به طرف دریاچه هدایت کرده اند. اکبر غفاری می گوید: «در سال گذشته میلادی گردشگران ایرانی 2 و نیم میلیارد دلار نصیب صنعت گردشگری کشور ترکیه کرده اند، ما با داشتن صدها سرمایه ملی که دریاچه بزنگان یکی از آنها است، در زمینه صنعت زوال ناپذیر گردشگری چه کرده ایم؟

نفهمیدم چرا و به چه دلیل به رغم آن که آمو دریا نزدیک است، این سرزمین بیابانی است. همه اینها را کنار صدای چشمههای ییلاق بگذارید تا متوجه شوید با چه بهشتی روبه رو هستید. دریاچه بزنگان ویژگیهای خاصی دارد و از اهمیت علمی و تحقیقاتی بالایی برخوردار است که همه ساله در فصلهای پاییز و زمستان و اوایل بهار زیستگاه بسیار مناسبی جهت زمستان گذرانی پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی میباشد . همین ویژگی در شعر رودکی نیز مشاهده میشود.

بیتردید، شعر فارسی در سدههای شکوفایی آن بر تأمّل فلسفی تکیه داشت. ↑ دانشنامه اسلامی، تمدن اسلامی در ماوراء النهر، تاریخ بازدید: اسفند۱۳۹۶ش. عضو شورای اسلامی بزنگان در دوره چهارم هم از زاویه دیگری به دریاچه می نگرد. در سال ۲۰۱۲، آذربایجان روزانه ۸۹۰ هزار بشکه، ترکمنستان ۴۶ هزار بشکه، روسیه ۶ هزار بشکه و قزاقستان ۳ هزار بشکه نفت در دریای خزر استخراج کردند در حالی که سهم جمهوری اسلامی در استخراج نفت صفر بودهاست. بخشی از نفت دریاچه که از میدان نفتی باکو پایتخت جمهوری آذربایجان برداشت میشود از طریق خط لوله باکو-تفلیس-جیهان به سواحل مدیترانه منتقل میشود.

خبرهای خوش در فروردینماه سال گذشته، 1398 خورشیدی، به گوشها رسید: بارشهای پیاپی، بزنگان را از مرگی ناگزیر رهایی بخشیده بود. آمپول رکتال همچنین در جلوی استخوان «دنبالچه» (Coccyx) (استخوان کوچک در پایه ستون فقرات) جای دارد. وی با اشاره به اینکه جایگاه تالابها و دریاچهها از نظر گردشگری با وجود جاذبه پرندگان مهاجر و همچنین به لحاظ تفرجگاهی اهمیت بالایی دارد افزود: تالابها ارزشهای متعددی دارند و هر هکتار تالاب قابلیت ایجاد ۱۴ هزار دلار درآمد را دارد. با تلاش های سید و دوستانش همچنین 8 هکتار از زمین های اطراف دریاچه که کاربری کشاورزی یافته بود، رفع تصرف شده است.

عمادی آن قدر برای احیاء دریاچه تلاش کرده است که دوستانش او را “سید دریایی” صدا می زنند. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز خراسان رضوی، بزنگان همان دریاچه زلال سال های نه چندان دور و دریاچه پرگل و لای امروز است، همان دریاچه 82 هکتاری دیروز و دریاچه 42 هکتاری امروز که هر چند فاصله 110 کیلومتری اش با مشهد و فاصله 80 کیلومتری اش با سرخس را حفظ کرده اما ارتفاع آب آن در چند سال اخیر از 20 متر به 4 متر کاهش یافته است. و اگر خونریزی شدیدی در بدن وجود داشته باشد، سطح گلبولهای قرمز خون و هموگلوبین کاهش مییابد.

پولیپ روده بزرگ، غده یا زائدهای است که بر روی سطح روده بزرگ ایجاد میشود. به هر روی، آنها پس از پایشهایی که در اردیبهشتماه 1386 انجام دادند، به این نتیجه رسیدند که 28 درصد پرندگان آبزی و کنارآبزی و خشکزی بزنگان بومی هستند و شناسنامهی بزنگانی دارند؛ 32 درصد نیز جوجهآور هستند. ماهی بومی دریاچه از همان نوع شیرماهی موجود در دیگر رودخانههای استان میباشد ولی بزنگان زیستگاه خوبی نیز برای چند نوع ماهی کپور شده است . به دلیل عدم وجود آلودگی نوری و ذرات آلودگی، آسمان این دریاچه در شب بسیار زیبا و دیدنی است.

دلیل این اتفاق وجود نمک بسیار بالا درون دریاچه است که مزه آب را هم شور و تلخ میکند. در این کاروانسرا چند مسجد و محراب با کتیبههای گلی و گچی وجود دارد که همگی به دوران سلجوقی باز میگردد. دریاچه بزنگان در بلندی های کپه داغ و در ۱۳۰ کیلومتری جاده مشهد به سرخس در جنوب کوه های هزار مسجد واقع شده و وسعت آن حدود ۸۰ هکتار و بیشترین عمق آن ۱۲ متر است. نه صدای بال زدن پرندگانی به گوش میرسید که از دورتر سرزمینها خود را به دریاچه میرساندند و جستوخیزکنان در آب زلال آن غوطه میخوردند؛ نه خبری از گیاهانی بود که سیراب از آب گوارای دریاچه، قد میکشیدند و پهنهای سبزگون میساختند.

دیدگاهتان را بنویسید