سوالات متن درس ششم جغرافیا دهم با جواب – ماگرتا

عفونت کرمک؛ شایع ترین عفونت انگلی روده عفونت کرمک، شایع ترین عفونت انگلی روده در ایالات متحده است. بیماری التهابی روده در میان افراد سفید پوست و آفریقایی آمریکایی تبارها بیشتر شایع است و کمترین میزان شیوع را میان افراد اسپانیایی و آسیایی تبار دارد. کتاب طرح بزرگ ( (پایان یافته در 1036/1626) این دریاچه «دریای کبود» نامیده شده بود و براستی هم آب این دریاچه رنگ آبی تند دارد. 1. سرچشمه و بالادست رودخانه ارس در خاک ترکیه قرار دارد، این در حالی است که ترکها ثابت کرده اند که از آب در راستای منافع ملی سیاسی و اقتصادی خود بهره برداری کرده و آن را ابزاری برای اعمال سیاستهای خود در منطقه می دانند.

رئیس اداره محیط زیست نیز اعلام کرده بود که با خشکشدن دریاچه ارومیه، شهر تبریز باید تخلیه شود. این پل در کنار یک پل پهن و تازهساز که رفت و آمد مسافران تبریز – اردبیل از روی آن صورت میگیرد، واقع شده است. به همین خاطر جز پل خداآفرین پلها دیگر آن از بین رفته است. این پلها قدیمی ترین پلهای رود ارس هستند. در نزدیکی بالا مرغاب رود قیصار هم به آن علاوه شده و پس از عبود از علاقه پنجده وآق تپه رود کشک هم به ملحق مشود و سرانجام پس از طی مسافت 990 کیلو متر در ریگستان قراقرم ترکمنستان می ریزد.

از آنجا كه ارتفاع رود ارس از مبدأ تا محل اتصال به رود كورا در خاك جمهوری آذربایجان، 778 متر شیب دارد، این رود قابل كشتیرانی نیست. جالب است بدانید که قسمتی از آن هنگام طغیان رود ارس در سال ۱۳۳۱ خراب گشته است. نوشته است که در یک فرسنگی فراه کوهی است که آن را بیبچه باران خوانند و در آن کوه طاقی سنگی است که همیشه از آنجا آب می چکد و نیز دربین جر کوه بیبچه در یک تخته سنگی لاخ کوه یک سوراخ که هرموسم سال از آن به اندازه دو انچ آب بیرون پرتاب میشود وتاده دقیقه تمام حوزچه ها (تعداد5-6 )راپر از آب میکند وبعد دفعتا خاموش میشودتعجب این واتر پمپ طبعی دراین است که وقت روشن شدن ودفعات روشن شدن منظم نبوده بعنی گاهی روز سه بار روشن میشود وگاهی هم دو الی سه روز بعد ،مردم آن را واترپمپ بی بی میگویند، ودرجای دیگر تخت بی بی قرار دارد که به اندازه نیم انچ آب از زیر لاخ کوه دریک جوی چه روان است بلای علف زار پودینه تقسیم میشود و از بلای علف زار در فاصله 100 متر پایان کوه میریزد وهمیشه در آنجا باران است از همین رو همانجا را بارندک گویند وخود کوه را بیبچه باران میگویند.

در نقطه صفر مرزی ایران و جمهوری آذربایجان و به فاصله صد متر از یکدیگر قرار گرفته اند. رود خانه ارس یا به گویش محلی آراز چایی، مهمترین و پر آب ترین رودخانه شمالی ایران در منطقه آذربایجان است كه از غرب جلفا در استان آذربایجان شرقی تا اصلاندوز مغان در استان اردبیل در طول نوار مرزی ایران و جمهوری آذربایجان و ارمنستان و جمهوری خودمختار نخجوان با طول 910 كیلو متر جریان دارد. همچنین نام رود ارس به زبان آذربایجانی “آراز چای” یا “آراس چای” و در منابع یونانی و اروپایی به آراکس، آراکسس یا ارکسس مشهور میباشد. وی افزود: همچنین بارندگیهای خوب اخیر میزان تهدید کانونهای گرد و غبار را کاهش داده زیرا افزایش پوشش گیاهی امکان برپایی گرد و غبار را کم می کند همچنین بهبود پوشش گیاهی و آب فراوان موجب افزایش جمعیت گونه های مختلف نیز خواهد شد.

آب این دریاچه شیرین است. حتی باوجود تابلوهای هشداردهنده، باز هم عدهای به این کار ادامه میدهند و حیات حیوانات این منطقه را به خطر میاندازند. و از جنوب ارتفاعات قارص و شمال کوه های آرارات بزرگ با جذب شاخه های متعدد جریان خود را ادامه می دهد. نخست زمانی است که گیو، کیخسرو را همراه خود به ایران میآورد و کیخسرو بدون کشتی از آب میگذرد و باعث شکست افراسیاب میگردد. دریاچه هیلیر برخلاف برخی دیگر از دریاچه های صورتی در استرالیا در تمام طول سال رنگ صورتی خود را حفظ می کند.

این وزارت امروز (سهشنبه، ۳ اسفند) با انتشار بیانیهای اعلام کرد که دولت موقت طالبان به معاهدهای که میان افغانستان و ایران در خصوص آب هلمند (هیرمند) در سال ۱۳۵۱ شمسی منعقد شده، متعهد است. حجم آب دریاچه 1350 میلیون مترمكعب و قدرت نیروگاههای نصب شده 44 هزار كیلووات است كه به تساوی میان دولتهای ایران و جمهوری آذربایجان تقسیم میشود. دبی متوسط رودخانه در محل سد ارس در حدود 250 مترمكعب در ثانیه و در محل سد انحرافی در حدود 400 مترمكعب در ثانیه است. حجم آب سالانه رودخانه ارس در محل سد مخزنی در حدود 5775 میلیون مترمكعب و در محل سد انحرافی میل – مغان در حدود 7889 میلیون مترمكعب است.

که در منطقه جلفا در پشت سد ارس میباشد. پشت سد ارس، یك مخزن بزرگ آب وجود دارد كه در فصل بهار بسیار پرآب میشود و هنگام خشكسالی، آب آن از راه پایاب سد مخزنی ارس به سد انحرافی میل – مغان انتقال داده میشود. شهر های پارس آباد، اصلاندوز، جلفا ، پلدشت ، سیه رود و سواحل حاشیه ای این شهرها بهترین نقاط برای ماهیگیری هستندکه هر ساله در فصل تابستان قلابهای آویزان نشانگر حضور ورزشکاران و گاه خانواده های علاقمند به ماهیگیری است.

بر اساس حکمیت گولد اسمیت افغانستان دیگر حق تأسیسات روی رود هلمند را نداشت. در ابیات زیر، جیحون را میتوان به دو گونه گزارش کرد، نخست همان رود آموی، و دیگر به معنای رود. و پلهای دیگر تازه میباشند. استان مرکزی نقش ارتباطی بسیار مهمی با نقاط جنوبی کشور دارد و در همین رهگذر کاروانسراها و پلهای قدیمی متعددی در گذشته احداث شده است که امروزه به دلیل از رونق افتادن شبکه دسترسی قدیمی و یا بر اثر عوامل جوی و دخالتهای انسانی از بین رفتهاند و بقایایی از آنها باقی مانده است.

اگر بیند که در دریا غرق شد و بمرد و بعد از آن وی را بالا افکند، دلیل که در کار دنیا به حرص غرق شود. علاوهبر آن به دلیل وجود نوعی درخت بومی به نام ممرز در دل این دریاچه به آن دریاچه ممرز هم میگویند. حوزه آبریز این رودخانه 200‚10 كیلومترمربع وسعت دارد كه 39 درصد آن در خاك ایران است. ارس مهمترین و پرآبترین رودخانه شمالی ایران در منطقه آذربایجان است كه از غرب جلفا تا اصلاندوز مغان (استان اردبیل) در طول نوار مرزی ایران و جمهوری آذربایجان جریان دارد.

رییس ستاد کل نیروهای مسلح ایران همچنین با اشاره به مشکلات مربوط به تجارت مرزی در استان سیستان و بلوچستان، افزود: مساله تجارت مرزی در شمال سیستان و بلوچستان را به مسوولان کشوری تاکید خواهیم کرد و هر کاری از دست ما بربیاید انجام خواهیم داد. داراب از شهرهای قدیمی استان فارس است که قبل از اسلام «دارابگرد» نام داشت و خرابههای آن در پنج کیلومتری جنوب شهر داراب فعلی قرار دارد. در بستر رودخانه ارس 805 جزیره كوچك و بزرگ خالی از سكنه وجود دارد كه به زبان محلی به آن «شام» میگویند.

دیدگاهتان را بنویسید