زندگینامه رودکی – شاعر – پرورش افکار

قطعا تا بهحال اسم تالار رودکی به گوشتان خورده است. شرق شناس آلمانی، معتقد است که هشت بیت از اشعار برجای مانده از رودکی سمرقندی، مربوط به مثنوی سندباد نامه است. آب این دریاچه با PH از نوع آب های کلرید سدیم، منیزیم، سولفات و در حالت زیرقلیایی است البته گل دریاچه ارومیه خمیری سیاه رنگ و از دسته گل های کلروره است که دارای خاصیت درمانی برای بیماری های روماتیسم، آرتروزاست. همانطور که می دانید اولین لازمه زندگی بشریت آب است و با کمی بررسی و کاوش در مورد تمدن ها می توان به این پی برد که تمام تمدن ها در سراسر جهان در کنار رود ها پدیدار شده اند و به حیات خود ادامه داده اند، از جمله این تمدن ها می توان به مصر باستان اشاره کرد که در کناره رود نیل شکل گرفت و تا به الان تمدن را حفظ کرده و امروزه به عنوان یکی از اولین تمدن های جهان شناخته می شود.قدمت این تمدن به چندین هزار سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد و رود نیل هم همان رودی است که حضرت موسی آن را شکافت و فرعون و سپاهیانش در آن غرق شدند.

بنابر قول مشهور، این رود همان رودی است که برای عبور بنی اسرائیل به رهبری موسی به امر خدا شکافته شد و پس از ورود فرعون و سپاهیانش، به هم آمد و آنها غرق شدند. از این مرحله به بعد ، اولین تمدن ها به عنوان یک نقطه استراتژیک برای کشاورزی استقرار یافتند در حالی که بقیه رود نیل در آن ساکن نبود. تمدنهای بزرگ دوران باستان همه در کنار رودهای بزرگ و پرآب پدید آمدهاند، مانند تمدن میانرودان در اطراف رودهای دجله و فرات، و تمدن سند در حاشیه رود سند. در گذشته طی سال های متمادی در فصل بهار رود نیل طغیان می کرد و در منطقه دلتای نیل سیل رخ می داد، اما این طغیان از نظر مصریان باستان طبیعی نبوده و کنجکاوی آنان را برانگیخته بود، سال ها بعد در قرن پنجم قبل از میلاد فردی به نام هرودوت که مورخ به نام یونانی بوده است تصمیم گرفت در مورد این طغیان ها تحقیق کند و علت اصلی آن را بیابد، پس شروع به گشت گذار در سراسر مصر کرد و از مردم این سرزمین پرس و جو کرده و پاسخ ها را ثبت کرد، او به سراغ اندیشمندان مصری رفت و در مورد علل طغیان رود نیل از آنان نیز پرس و جو کرد .

در مصر باستان نیز این رود را خِپی میگفتهاند. آغاز علم هندسه عملی نیز بدین صورت بود که:در مصر باستان، زندگانی مردم از راه کشاورزی در سرزمینهای اطراف نیل میگذشت، اما هر سال در فصل بهار، نیل طغیان میکرد و زمینهای مردم زیر آب میرفت؛ و زمانی که شدت آب کم میشد، زمینها دوباره پیدا میشدند، اما تمام نشانههای مرز و حد هر زمین، به کلی از میان رفته بود؛ بنابراین مصریان قدیم برای حل این مشکل به محاسبه طول و عرض زمینها پرداختند و بدین صورت شالوده هندسه عملی را بنا کردند. هرودوت این نظریه ها را در کتاب ارزشمند خود به نام تواریخ ثبت کرده و به بررسی آن پرداخته است.جالب است بدانید که در واقع طغیان رود نیل باعث به وجود آمدن علم هندسه عملی بوده است، از آنجایی که زندگانی مردم از راه کشاورزی تامین معاش می شد، مردم مصر در اطراف این رود زمین های کشاورزی را برپا کردند چرا که این زمین ها نسبت به دیگر زمین های مصر حاصلخیز بوده و در آن کشاورزی بسیار راحت تر بود، با طغیان این رود در بهار حد و مرزهایی که مردم برای زمین های خود مشخص می کردند از بین می رفت و هنگامی که زمین ها از آب بیرون می آمدند دیگر خبری از مرزها نبود، از این رو مردم به فکر افتادند که طول و عرض زمین ها را محسابه کنند، به همین سبب قدم های اولیه برای به وجود آمدن هندسه عملی گذاشته شد.

جالب است بدانید که در واقع طغیان رود نیل باعث به وجود آمدن علم هندسه عملی بوده است، از آنجایی که زندگانی مردم از راه کشاورزی تامین معاش می شد، مردم مصر در اطراف این رود زمین های کشاورزی را برپا کردند چرا که این زمین ها نسبت به دیگر زمین های مصر حاصلخیز بوده و در آن کشاورزی بسیار راحت تر بود، با طغیان این رود در بهار حد و مرزهایی که مردم برای زمین های خود مشخص می کردند از بین می رفت و هنگامی که زمین ها از آب بیرون می آمدند دیگر خبری از مرزها نبود، از این رو مردم به فکر افتادند که طول و عرض زمین ها را محسابه کنند، به همین سبب قدم های اولیه برای به وجود آمدن هندسه عملی گذاشته شد.

سرچشمه نیل سفید دریاچه ویکتوریا و سرچشمه نیل آبی دریاچه تانا (واقع در اتیوپی) است. رود نیل آبی از دریاچه تانا ، در اتیوپی سرچشمه می گیرد. رود نیل با طولی حدود 6650 کیلومتر عنوان طولانی ترین رود جهان را از آن خود کرده است و یکی از عجایب هفتگنه طبیعی قاره آفریقا به شمار می آید که در سال 2013 نیز رود نیل با همین عنوان ثبت جهانی شد. رودخانه سلنج عنوان سرچشمه های این رودخانه را دارد رودخانه سلنج 992 کیلومتر طول دارد و به دریاچه بایکال می ریزد .

در این بخش از سرگرمی نمناک به پنج رودخانه از طولانی ترین رودخانه های جهان با استاندارد پذیرفته شده اشاره می کنیم. این سرزمین بخشی از دلتای نیل است.یك منطقه تحت سلطه سنگ آهك است كه به سفید رنگ سفید می بخشد. فضای بکر اطراف دریاچه، صدای انواع حیوانات وحشی در کنار درختان مرده که در هر لحظه به گوش میرسد با هوای اغلب مه آلود منطقه در هم میآمیزد و هر لحظه بر وهم فضا میافزاید که خود یکی از شگفتیهای این دریاچه به شمار میرود.

رودخانه سیاه گاو پس از عبور از میان صخره و دره ارتفاعات کبیرکوه در 45 کیلومتری شهرستان جنوب شرقی شهرستان آبدانان به دو دریاچه تبدیل می شود که دریاچه نخست با اختلاف سطح اندک در بالادست دریاچه دوم قرار گرفته است. نیل سفید که از دریاچه ویکتوریا به عنوان نیل ویکتوریا سرچشمه می گیرد ، به نیل آلبرت در دریاچه آلبرت تبدیل می شود و نام خود را از نیل سفید سودان می گیرد. یک نویسنده بریتانیا که در حال نوشتن کتابی در رابطه با زندگی افرادی که در اطراف دریاچه آرال زندگی می کنند درباره این قسمت که به یک کویر تبدیل شده گفته بود: تصویر غم انگیزی است، اما یک چیز زیبایی درباره آن وجود دارد؛ در آنجا شما احساس می کنید که در مریخ یا ماه دارید رانندگی می کنید.

به هر حال پیرمرد تأکید کرد که مردم با محبت مرو، جنازه او را محترمانه دفن کردند. از طرف او ، منبع زندگی برادرش رودخانه آببی است که به دریاچه ای می رود که رود نیل از آنجا سرچشمه می گیرد. وقتی موقعیتش را تغییر داد، من تنها نیمۀ بالای صورتش را می­دیدم، ولی از او نخواستم که دوباره جابه­جا شود تا بتوانم چشم­انداز بهتری داشته باشم، زیرا فکر می­ کردم این سخت­گیری بی­ موردی است. چاله غربی به نام حوض سلطان و چاله شرقی به نام حوض مره است که بهوسیله یک آبراهه به هم وصل میشوند. تونل وحشت همیشه بخش جداییناپذیر شهربازیها بوده و این روزها، تونلهای وحشت هم پیشرفت کردهاند و جای خود را به جای ترسناکتری به نام سافاری پارک وحشت دادهاند.

مسیر خاکی دریاچه ارواح از میان جنگلهای مرتفع میگذرد و شما را به دریاچه ممرز میرساند. نیل سفید قبل از پیوستن به نیل آبی ، شاخه های دیگری مانند رودخانه گازلز ، رودخانه کوه ها و رودخانه زرافه ها دارد. طبق برخی گزارش ها ، دریاچه ویکتوریا به عنوان منبع رود نیل سفید در نظر گرفته می شود که به نوبه خود از رودخانه کاگرا تغذیه می شود که دو انشعاب های اصلی آن به ترتیب رودخانه های روویورونزا و نیابرونگو رودخانه های بروندی و رواندا هستند.

این منطقه وسیع و حاصلخیز در شمال مصر است که در گذشته به عنوان مصر سفلی شناخته می شد و دارای تراکم جمعیتی بالایی است زیرا برای کشاورزی مناسب است. در شمال بلخ را رود داییتی میدانند. در شمال این شاخه به شاخه های مختلفی تقسیم شده است ، مانند روزتا در غرب و دامیتا در شرق. علاوه بر دریاچه ویکتوریا و رودخانه هایی که به آن می ریزند ، دریاچه های خورخه و ادواردو نیز آب مورد نیاز رود بزرگ نیل را تأمین می کنند و از رودخانه سملیکی به دریاچه آلبرت می ریزند. در حال حاضر مقداری آب در دهانه آبریز در دهنه شمالی و جنوبی دریاچه هامون که از طریق فراح رود به این دریاچه میریزد در قسمتهای «بش دلبر و قندک» مانده که آن هم به محض توفان، حدود ۲ تا ۳ کیلومتر این آب را پراكنده میکند.

رود نیل با حدود ۶٬۶۵۰ کیلومتر طول، طولانیترین رود جهان است. نکته : دشت کویر از بزرگ ترین کویرهای جهان است . برای بسیاری از مردم پاسخ به این سوال:” طولانی ترین رودخانه دنیا کدام است ؟ ” رود نیل خواهد بود. این دو رودخانه در نزدیکی پایتخت سودان خارطوم به یکدیگر می ریزند. اروند رود از به هم پیوستن دو رودخانه دجله و فرات در عراق شکل گرفته است. محوطه بوستان چیتگر به شکل تپه ماهور طراحی شده و دارای پستی و بلندی های فراوانی است و همین مسئله لذت وقت گذرانی در این منطقه از تهران را چندین برابر کرده است.

از زمان آغاز سیل سالانه در آن ، از ماه مه تا ژوئن ، آسوان برای مدت طولانی حاصلخیزترین منطقه نیل بوده است. در رود نیل تقریباً 129 گونه ماهی در آبهای خود زندگی می کند که از این تعداد 26 گونه بومی است ، به این معنی که فقط در آنها زندگی می کنند. گونه هایی مانند حواصیل خاکستری ، مرغ کوتوله ، تاج خروس بزرگ و قاشق معمولی در جانوران طیور یافت شده است.

دیدگاهتان را بنویسید