روزنامه وطن امروز

التهاب زخمشوندهی رودهی بزرگ یا کولیت اولسراتیو (UC: Ulcerative Colitis) و بیماری کرون (Crohn’s disease) دو بیماری جدی از بیماریهای التهابی روده هستند. سلول های سرطانی در ابتدا به صورت توده های کوچک و خوش خیم که پولیپ نام دارد در قسمت داخلی روده بزرگ تشکیل می شود اما با گذشت زمان این پولیپ ها به سرطان تبدیل می شود. درصورتیکه پزشک پولیپ را در رودهی بزرگ پیدا کند، جراح پولیپها را برمیدارد و فرد را برای انجام بیوپسی به آزمایشگاه ارجاع میدهد.

همچنین باید گفت که در زمان سورتمه سواری از شما عکس گرفته میشود و در پایان مسیر در صورت تمایل با پرداخت 6 تا 8 هزار تومان میتوانید تصاویر خود را خریدار کنید. دو سمت ریل این سورتمه با توریهای مخصوصی محافظت شدهاند تا از سقوط احتمالی سواران جلوگیری شود البته باید بدانید که تا به حال کسی از این سورتمه سقوط نکرده است و همه چیز در این مجموعه کاملا براساس معیارهای بینالمللی است. همچنین باید بدانید که زیپ لاین سواری هم برای بانوان و هم آقایان امکان پذیر است.

امکان استفاده از این زیپ لاین نیز برای بانوان و آقایان وجود دارد. این تفریح در توچال تنها مخصوص آقایان است و آنها هم باید سنشان بیش از 14 سال باشد. این رود از ارتفاعات مناطق بهسود، پنچاب و دایکندی (میان دو کوتل اونی و حاجیگگ) سرچشمه میگیرد. میریزد.جیحون از یخچالهای دائمی وَخْجیر در رشتهکوه هندوکش سرچشمه میگیرد و پس از عبور از درههای تنگ و کوهستانی، وَخان دریا نامیده میشود.

اقدامات عمرانی برای ساخت خط پرند سال هاست که آغاز شده و به عبارتی این خط ادامه خط یک بوده که در دوره قبلی مدیریت شهری تا فرودگاه امام خمینی (ره) راه اندازی شده است. البته در حال حاضر همزمان با احداث این سد، محیط زیست در حال آب رسانی به دریاچه پریشان میباشد که تا زمان اتمام ساخت سد نرگسی، مقداری از آب دریاچه تأمین شده باشد. این سورتمه با نامهای سورتمه بام تهران و سورتمهی توچال شناخته میشود. طول مسیر این سورتمه 1420 متر است و چند پیچ نیز در مسیر خود دارد. اگر بخواهیم میزان ترسناک بودن این سورتمه را ارزیابی کنیم باید بگوییم که نمرهی 2 از 10 برای این موضوع مناسب است.

در سال ۹۹ نسبت به چند سال قبل توجه به مجتمع های ایستگاهی بهتر بود چرا که چند سال عملا این موضوع درآمدزایی نداشت. گفته میشود که این مجموعه در خاورمیانه وسیعترین است اما صحت این موضوع مشخص نیست. سال های پایانی دهه 1990، سه سال و چهار ماهی که در قزاقستان و در نزدیکی دریاچه شور بخت «آرال» در مقام یک مامور دولتی خدمت کردم، بارها وبارها درباره وضعیت این دریاچه نوشتم و گفتم و وقتی به دیدنش رفتم بسیار متاسف شدم و اگر دروغ نگویم، برای آرال بسیار گریستم، که انسان!

هماکنون تقریباً هیچ آبی از سیردریا و آمودریا به این دریاچه نمیریزد و اگر اقدامی جدی در این زمینه صورت نگیرد، ممکن است دریاچۀ آرال در عرض 20 تا 30 سال آینده کاملاً محو شود و بیابان بزرگی به جای آن پدیدار گردد. اگر قصد سفری راحت و بیدردسر با هواپیما را دارید، میتوانید بلیط هواپیما اردبیل را از سایت ره بال آسمان بهصورت آنلاین خریداری کنید. این مرکز خرید شیک و مدرن افراد زیادی را نقاط مختلف تهران و سراسر ایران به سمت خود جذب میکند. این دریاچه از سه دریاچه کوچک تشکیل شدهاست که در زمان وفور آب به هم متصل میشوند و دریاچه هامون را تشکیل میدهند.

این تفریح برای کسانی که ترس از ارتفاع یا بیماری قلبی دارند، مناسب نیست. این مرکز تفریحی همانطور که از نامش مشخص است در بوستان ولایت تهران قرار دارد. افرادی که سنشان بیش از 14 سال و وزنشان کمتر از 85 کیلوگرم باشد، اجازهی استفاده از جامپینگ بوستان ولایت را دارند. افرادی اجازهی استفاده از زیپ لاین توچال را دارند که سنشان بیش از 12 سال و وزنشان کمتر از 100 کیلوگرم باشد. البته سال گذشته را به جرأت می توان یکی از سخت ترین سال ها برای پیشبرد اهداف برنامه های اجرایی در کل کشور دانست که این امر قاعدتاً مبتلا به فعالیت های شهرداری کلانشهرها هم بوده است.

در حال حاضر 70 درصد اجزای قطارهای مترو از خارج وارد می شود و ما داریم برنامه ریزی می کنیم تا 85 درصد را داخلی کنیم که قیمت تمام شده با این مسأله بسیار کاهش می یابد و 25 تا 30 درصد با تولید قطار ملی و داخلی سازی صرفه جویی ارزی صورت می گیرد. تا پایان سال تقریبا بدهی ها به پیمانکاران انجام شده و بدهی مستقیمی نداریم در حال حاضر کمتر از هزار میلیارد تومان بدهی وجود دارد به مرور اقدامات لازم در این راستا انجام می گیرد. با این وجود شهرداری تهران تلاش فراوانی داشت تا از تمام امکانات بالقوه و بالفعل استفاده کند و بتواند اولویت های برنامه خود در سال 99 را به سرانجام برساند، یکی از این اولویت ها، توسعه شبکه حمل و نقل عمومی و افزایش بهره وری خطوط مترو تهران بود و امسال هم همین مسیر را پیش خواهیم رفت.

بنابراین رایزنی هایی در این جلسه برای عهده دار شدن عاملیت بانک شهر در زمینه اوراق مشارکت انجام شد و با توضیحاتی که مدیرعامل بانک شهر ارائه داد، مقرر شد از ظرفیت ۸ هزار میلیاردی اوراق مشارکت بند «د» تبصره ۵ بودجه سال گذشته، تا سقف ۵ هزار میلیارد تومان به بانک شهر اجازه پذیرش عاملیت دهند و در این راستا مشکل شهرداری تهران و برخی شهرهای دیگر برطرف شد. این تالاب که زمانی زیستگاه پرندههای مهاجر به ویژه فلامینگوها و از جاذبههای گردشگری استان اصفهان به شمار میرفت، در حال نابودی است.

سکوت وهمآلود این دریاچه با نغمه پرندههای خوشصدا میشکند و حس ترس و اضطراب جایش را به آرامش میدهد. یک کیلومتر خط مترو هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که البته این میزان با در نظر گرفتن تجهیزات کامل و کارهای ساختمانی پیش بینی شده است همچنین هر ایستگاه مترو حدود 200 تا 250 میلیارد تومان آب می خورد. هر خطی که ساخت آن آغاز می شود 5 تا 10 سال طول می کشد تا به بهره برداری برسد کلنگ خط 10 را شهریور بر زمین زدیم و دستگاه TBM خط 7 در 6 ماهه دوم سال گذشته به محل جدید پیش بینی شده به سمت دریاچه چیتگر منتقل شد و امیدواریم امسال کارها آغاز شود و تا قبل از فروردین عملیات اجرایی در ایستگاه دریاچه چیتگر آغاز شود.

ساخت قطار ملی به کجا رسید و چرا قبل از سال علیرغم وعده های داده شده توسط مدیران شهری رونمایی نشد؟ ساخت خط 10 مترو تهران به کجا رسید و چه زمانی این خط مورد بهره برداری قرار می گیرد؟ بنابراین ارزش یابی و ارزیابی یک اثر معماری از دید خود معماری و هنری انجام می گیرد. در حوزه اشترانکوه و میان مناطق زز، ماهروی الیگودرز و دورود دریاچه­ای واقع شده که دریاچه گهر نام دارد، که یکی از معروف ترین دریاچه های ایران است این دریاچه کوهستانی ساحلی ماسه­ای دارد که هر ساله حدود1000000 نفر گردشگر را به خود جذب می­کند.

به هر گروه به تعداد نفرات تفنگهایی داده میشود که میتوانند با استفاده از آن تفنگها به اعضای تیم حریف گلولههایی رنگین پرتاب کنند. سینما گیمها نیز شباهت زیادی به سینماهای چند بعدی دارند با این تفاوت که بینندگان میتوانند با استفاده از تفنگهایی مخصوص با سایر بازیکنان حاضر در سینما بازی کنند. این ورزش مفرح و هیجانانگیز چند سالی است که در تهران طرفداران زیادی پیدا کرده و به همین خاطر شاهد افتتاح شمار زیادی پیست کارتینگ در تهران هستیم. شما در این دریاچه میتوانید تفریحات مختلفی از جمله قایق سواری را تجربه کرده یا در اطراف این دریاچه به دوچرخه سواری مشغول شوید.

آموزش کارتینگ در این مجموعه نیز رایگان است. مرغاب در فاصله ۱۳۰ کیلومتری شمال مرکز ولایت غور موقعیت دارد، این منطقه به اساس درخواست مردم مرغاب به تاریخ ۹ جوزا ۱۳۹۸ توسط رئیس جمهور غنی منحیث ولسوالی با مرکزیت شورابه منظور گردیده و تأسیس شد. همچنین این پیست دارای وای فای نیز هست که با توجه به عدم وجود آنتن موبایل برای مشترکان همراه اول در آن منطقه، امکانی بسیار خوب تلقی میشود. جنگ های ایران و روس که در سالهای ۱۸۰۳ تا ۱۸۲۸ میلادی صورت گرفت و حدود ۲۵ سال به طول انجامید، در نهایت به شکست ایران ختم شد و قراردادهای استعماری «گلستان» و «ترکمانچای» از نتایج آنها بودند.

2- در کتاب مطالعات اجتماعی سال چهارم خواندید که در گذشتههای دور، مهمترین تمدّنها در کنار رودها به وجود آمدهاند. در ایالات متحده، رودخانه «کلرادو» با 2300 کیلومتر طول، مهمترین رودخانه جنوب غرب این کشور است که سالهاست با معضل بیآبی دست به گریبان شده و با حوضهای بالغ بر 637000 کیلومترمربع حدودا 6 برابر زایندهرود در طول و 16 برابر آن در حوضه آبریز مقایسه میشود. آتش کشورگشایی و ویرانگری مغولان و چنگیز در عرصه قدرت سیاسی، دامان سمرقند را نیز گرفت و این شهر به گورستان و ویرانهای بدل گردید، اما دیری نگذشت که در عصر تیموریان (771-916 ق) پایتخت حکومت خوانده شد و دوباره شکوه و بزرگی پیشینش را فراچنگ آورد و به یکی از مهمترین مراکز علمی ـ فرهنگی جهان اسلام بدل گشت.

در این بخش به معرفی برخی از مشهورترین پیستهای کارتینگ در تهران میپردازیم. بانجی جامپینگ هم یکی دیگر از تفریحات هیجانیست که در صورت تمایل در تهران امکان انجام آن وجود دارد. بنابراین توصیه میکنیم برای یکبار هم که شده سورتمهی تهران را تجربه کنید. اما در سال ۹۹ توانستیم یک قرار داد را به پشتوانه پروژه های مجتمع ایستگاهی انجام دهیم. در حال حاضر سینما گیم معروف تهران در پارک آبو آتش قرار گرفته است. بناءً علی هذا، یوم سه شنبه ششم ماه شعبان المبارک در سنه یک هزار و سیصد و سه هجری از بلدة مبارکه بخارای شریف که مسکن مأنوس و معهد مألوف حقیر است، به ساعت مبارک بر آمده، شب به قراکول نزول نموده شد.

دیدگاهتان را بنویسید