راهنمای کامل پارک ارم تهران

رود خانه ارس یا به گویش محلی آراز چایی، مهمترین و پر آب ترین رودخانه شمالی ایران در منطقه آذربایجان است كه از غرب جلفا در استان آذربایجان شرقی تا اصلاندوز مغان در استان اردبیل در طول نوار مرزی ایران و جمهوری آذربایجان و ارمنستان و جمهوری خودمختار نخجوان با طول 910 كیلو متر جریان دارد. در جلفا بر روی این رود دوپل واقع شده است. به این ترتیب از اواسط دهه ۷۰ هجری شمسی که فرآیند خشک شدن دریاچه هامون تشدید شد.

رییس شبکه دامپزشکی پلدشت گفت: شبکه دامپزشکی در قالب اکیپ مشترک با محیط زیست طرح تشدید پایش بالینی ویژه حاشیه رودخانه ارس را در اولویت قرار داده است. به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از وزارت نیرو (پاون)، رضا اردکانیان وزیر نیروی کشورمان در پایان دیدار و گفتوگوی خود با وزیر اقتصاد ارمنستان اظهار داشت: در این دیدار مسائل فیمابین با وزیر اقتصاد ارمنستان مرور شد و با توجه به این که وزارت نیرو، ریاست کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی دو کشور را بر عهده دارد، توسعه روابط تجاری و همچنین موانعی که بر سر راه این هدف قرار دارد مورد بحث قرار گرفت.

برای بازدید از دریاچه چیتگر تهران چه فرقی می کند در چه بازه زمانی به سر می برید، این مجموعه همیشه زیبایی های بسیار زیادی را به دیدگان توریست ها هدیه می کند. آب این دریاچه بسیار شور بوده و بیشتر از رودخانههای زرینهرود ، سیمینهرود ، تلخه رود ، گادر ، باراندوز ، شهرچای ، نازلو و زولا تغذیه میشده. رود میسیسیپی به همراه مهم ترین شاخه اش یعنی رود میزوری، تمام یا بخش هایی از 31 ایالت آمریکا را آبکشی می کند. آب بخشی از رودخانه توسط كانال هایی به سوی دشت مغان جریان یافته و موجب رونق كشاورزی و صنعت این ناحیه شده است.

یکی دیگر از جاذبه های این رودخانه، دریاچه مصنوعی ارس میباشد. کاهش میزان آب جاری، آلودگی آبها، کاهش میزان کیفیت آبهای جاری، مسمومیت آبها در حوزه آبی کورا- ارس باعث آلودگی خاک و محیط زیست؛ نابودی جنگلها و اراضی کشاورزی و مراتع و جانداران آبی میشود. دادههای این مقاله اما از وجهِ نگرانکننده دیگری هم پرده بر میدارند که نشان میدهد کاهش منابع آبیِ ایران، امنیت غذایی کشور را هم تحتالشعاع قرار داده است. به گزارش خبرآنلاین آذربایجانغربی، محمدمهدی شهریاری در کارگروه آب و کشاورزی که با حضور وزیر جهاد کشاورزی برگزار شد گفت:باید برخی مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه بازنگری شود و در این خصوص اگر سهم ۳۰۰ میلیون مترمکعبی آذربایجانغربی از رودخانه ارس که به آذربایجانشرقی تخصیص یافته به خود استان تخصیص یابد مشکلات کم آبی عمده شهرهای استان برطرف خواهد شد.

به گزارش ایسنا، سید محمد دهنوی در جلسه علنی امروز(یکشنبه) مجلس شورای اسلامی بیانیه ۲۲۵ نماینده مجلس در واکنش به خواندن سرود محلی آراز آراز توسط رجب طیب اردوغان که مضمون آن گلایه از جدا افتادن شهروندان آذریزبان در دو سوی رودخانه ارس بود، را به شرح زیر قرائت کرد:« ملت عزیز و غیور ایران! ۲۲۵ نماینده مجلس اقدام رئیس جمهور ترکیه مبنی بر خواندن سرود محلی آراز آراز که مضمون آن گلایه از جدا افتادن شهروندان آذریزبان در دو سوی رودخانه ارس بود، را محکوم کردند. وزیر نیروی ایران و وزیر اقتصاد ارمنستان در خصوص توسعه همکاری های اقتصادی با یکدیگر دیدار و گفت و گو کردند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در تاشکند، «شیرزاد اسداف» معاون وزیر امور خارجه ازبکستان و «باردوم ویگار» مدیر کل آژانس توسعه همکاریهای نروژ در نشست ویدئویی چشم انداز همکاریهای دوجانبه را بررسی کردند. همچنین، مدفوع برای یافتن ردی از خونی که نمیتوان آن را با چشم غیرمسلح دید بررسی میشود. بعضی از رودها فصلی هستند و در تمام فصول سال آب ندارند که بتوان با آب رودخانه مزارع را آبیاری کرد همچنین برخی از رودها با گذشتن از نمکزارها، شورند و نمیتوان از آنها استفاده کرد. چیزی که پارک ارم را از پارکهای دیگر متمایز میکند، داشتن چندین فضای تفریحی متفاوت با موضوعات گوناگون است.

مفعول: به گروه اسمی گفته می شود که کار بر روی آن انجام می گردد و در پاسخ «چه چیزی را» یا «چه کسی را» می آید. رودکی شعر پر آوازه « بوی جوی مولیان آید همی ـ یاد یار مهربان آید همی » را سروده است. بهترین مسیر دسترسی رود ارس از جاده تبریز جلفا است اما اگر اهل جاده های پر پیچ و خم طبیعت بکر باشید باید از منطقه قره داغ با نام رسمی ارسباران راهی دیدن رود ارس بشوید. جریان رود ارس از غرب به شرق است و در شمال شهرستان اهر و دشت مغان جاریست و زمینهای وسیعی از جلگه مغان را آبیاری میكند.

علیرغم محدود بودن تجهیزات فنی و امکانات رفاهی در زمان ساخت این سد، با تلاش شبانهروزی و دلسوزانه سازندگان آن، بعد از گذشت سالیان دراز از زمان بهرهبرداری، تاکنون ایمنی و پایداری سد مطلوب و قابل قبول بوده و مهمترین منبع تأمین آب کشاورزی زمینهای گلپایگان است. و در نهایت این دو شاخه در محل معروف زنگنه در شمال غربی ایران که مرز مشترک ایران و شوروی و ترکیه میباشد. در چارچوب این بازدید طرفین با اشاره به همکاری مؤثر دوجانبه مسائل اجرای برنامههای مشترک را مورد بررسی قرار دادند. اما ایران به زودی به این همه تعهدات پشت کرد و تلاش کرد تا مردم افغانستان را به دزدیدن آب افغانستان از پشت خنجر بزند.

به همین خاطر جز پل خداآفرین پلها دیگر آن از بین رفته است. که خط آهن آذربایجان به قفقاز از روی این پل عبود میکند. تعدادی جزیره و شبه جزیره کوچک و بزرگ از جنس رادیولاریت، سنگهای پلاژیک و آهکهای سروک در این دریاچه قرار دارد که از جمله آنها میتوان به جزیره مناک اشاره کرد که مساحت آنها، تابع شرایط بارندگی سالانه میباشد. او افزود: مصوب هیأت وزیران مبنی بر مطالعه و احداث دیواره کنترل سیلاب و بهره برداری از بستر مازاد پشت دیواره برای کاربریهای متناسب با شرایط فنی، زیست محیطی و قانونی رودخانه، یکی از راهکارهای اصلی در جلب مشارکت مردمی و اجرای طرحهای حفظ و تثبیت کناره و بستر رودخانهها از جمله رودخانههای مرزی است.

اما وى افزود که آنها سال گذشته جهت گسترش باغهای عناب، 50 باغ را در ولسوالی پشتکوه، قلعه کاه و 50 باغ دیگر را در مربوطات مرکز فراه، بطور رایگان برای دهاقین احداث نموده اند. یکی از افسران ایرانی به نام ستوان یکم نورالله کثیری نقشهبردار لشکر تبریز، برای اثبات این که شاخهای که به سود ایران بود عمیقتر و بنابرین شاخه عمدهاست با اسب خود بیباکانه به آب زد. برای تماشای این آبنمای موزیکال سعی کنید راس ساعت 9 شب در پارک ملت حضور داشته باشید. خوب است این را نیز بگوییم که اولین صخرهنوردی متحرک ایران در همین قلعه سحرآمیز شهربازی پارک ارم قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید