دریاچه پریشان کاملا خشک شد – تابناک

بسیاری از بیماری های انسداد روده به علت کم آبی بدن است! ذکر این نکته نیز مهم است که بر پایه مفروضات نظریه رئالیسم و رویکرد منافع محور و با توجه به محدودیت و ارزشمند بودن آب، کم آبی عموما منجر به همکاری و همیاری کشورها برای غلبه بر آن نخواهد شد و برعکس موجبات تعارض و بحران شده و چه بسا در آینده شاهد جنگ بر سر آب باشیم. یکی از پزشکان منطقه، آسان بایو، می گوید کم خونی در میان زنان جوان هم اکنون از مرز ۸۰ درصد به ۵۰ درصد رسیده است. در سرتاسر مرز افغانستان و ایران 180 پیلر نصب است که 90 پیلر آن را مکمهن از دهنۀ ذوالفقار(از شمال به جنوب) تا نزدیکیهای شیندندو التایی با 90 پیلر دیگر از نقطۀ صفری در رباط جعلی(ازجنوب به شمال) تا ختم کار مکمهن را مشخص نمود.

اگر به آن نگاهی بیاندازیم میبینیم که دور تا دورش را رشتههای مختلفی گرفتهاند. نخستین نظریه این بود که وزش باد شدید باعث می شود آب مسیر خود را طی نکند و نهایتا از مسیر خود خارج شود، دسته دوم بر این معتقد بودند که آب رود نیل همانند اقیانوس حرکت می کند، اما نظریهای که بسیار قابل توجه هرودوت قرار گرفت، سومین نظریه بود که این رود حاصل ذوب شدن برف میباشد، این نظریه معمولیترین و منطقیترین عقیده بود، اما نه در مورد رود نیل، چرا که این رود در گرمترین نقاط قرار داشت و این دور از ذهن بود که حاصل ذوب شدن برفها باشد.

در این نوشتار سعی داریم به سه حوضه پر تنش آبی در غرب آسیا و شمال آفریقا یعنی، دجله و فرات، رود اردن و رود نیل بپردازیم و رفتار دولتها در قبال کسب سهم بیشتری از آب به عنوان عنصر حیاتی را بررسی کنیم. در اینجا ما با مسأله جغرافیا به عنوان یک اهرم قدرت مواجه هستیم. در همان سال اولین درگیریها میان ارتش سوریه و رژیم صهیونیستی در اطراف دریاچه طبریه رخ داد و صهیونیستها به دنبال افزایش سهم خود از این دریاچه بودند، بنابراین در جنگی که سه سال بعد در سال ۱۹۶۷ رخ داد، ارتش اسرائیل توانست تمامی جولان را و تمامی دریاچه طبریه را اشغال کرده و از آن خود کند و از این رو یک اهرم بسیار مهم برای فشار به اردن که در پایین دست دریاچه واقع شده به دست آورد.

در گذشته طی سال های متمادی در فصل بهار رود نیل طغیان می کرد و در منطقهی دلتای نیل، سیل رخ می داد، اما این طغیان از نظر مصریان باستان طبیعی نبوده و کنجکاوی آنان را برانگیخته بود، سال ها بعد در قرن پنجم قبل از میلاد، فردی به نام هرودوت که مورخ به نام یونانی بوده است، تصمیم گرفت در مورد این طغیان ها تحقیق کند و علت اصلی آن را بیابد، پس شروع به گشت گذار در سراسر مصر کرد و از مردم این سرزمین پرس و جو کرده و پاسخ ها را ثبت کرد، او به سراغ اندیشمندان مصری رفت و در مورد علل طغیان رود نیل از آنان نیز پرس و جو کرد.

جالب است بدانید که در واقع طغیان رود نیل باعث به وجود آمدن علم هندسه عملی بوده است، از آنجایی که زندگانی مردم از راه کشاورزی تامین معاش می شد، مردم مصر در اطراف این رود زمین های کشاورزی را برپا کردند چرا که این زمین ها نسبت به دیگر زمین های مصر حاصلخیز بوده و در آن کشاورزی بسیار راحت تر بود، با طغیان این رود در بهار حد و مرزهایی که مردم برای زمین های خود مشخص میکردند از بین میرفت و هنگامی که زمینها از آب بیرون میآمدند دیگر خبری از مرزها نبود، از این رو مردم به فکر افتادند که طول و عرض زمینها را محاسبه کنند، به همین سبب قدم های اولیه برای به وجود آمدن هندسه عملی گذاشته شد.

هرودوت این نظریهها را در کتاب ارزشمند خود به نام «تواریخ» ثبت کرده و به بررسی آن پرداخته است. با وجود اینکه حدود ۹ درصد از مساحت نیل در کشور مصر واقع شده و ۹۵ درصد سرچشمه آن خارج از این کشور قرار دارد، ولی ۹۷ درصد بهرهبرداری از آب آن در مصر صورت میگیرد. در نتیجه کشاورزان بایستی جهت کاشت محصول از کود استفاده کنند، اما جنبه مثبت آن، این است که آبیاری میتواند تحت کنترل قرار گرفته و کشاورزی میتواند در تمام طول سال انجام شود. کشتی بخار، که در سال ۱۸۸۵ برای پادشاه فواد ساخته شد، الهام مستقیم برای رمان مشهور آگاتا کریستی است.

برای رسیدن به دریاچه ارواح باید از دل جنگلی زیبا عبور کنید. 1. اگر کسی در خواب دید که از دور دریا را تماشا می کند، با رسیدن به آرزوهای خود فاصله دارد. سودان ۶۳/۶۴ درصد، اتیوپی ۱۱/۷۴ درصد و مصر ۹/۱۴ درصد از مساحت نیل را در خود دارند. در این جا سیاست سدسازی ترکیه بر روی رود دجله و فرات و تأثیر آن بر روی عراق و سوریه و ایران یا آبگیری سد النهضه بر روی رود نیل و اعتراض شدید مصر و سودان به اتیوپی نمونه بارزی از این مسأله در غرب آسیا و شمال آفریقا است.

پزشک همچنین ممکن است در این فرایند با استفاده از ابزاری که از داخل لولهی سیگموئیدوسکوپ رد میکند از جدار روده نمونه (بیوپسی) تهیه کند و برای بررسی میکروسکوپی به آزمایشگاه ارجاع بدهد. مطمئنا که در این رود، مار، ماهی و حیوانات آبزی متنوع و زیادی زندگی میکنند و یکی دیگر از موجودات بزرگ آفریقا یعنی اسب آبی هم در آن زندگی میکند. فیل ها، بوفالو ها، حیوانات وحشی آبی و بقیه ی موجودات منطقه هم از این رود به عنوان منبع آب مورد نیازشان استفاده میکنند.

حرکت آب به عنوان یک منبع سیال درون سفرههای زیرزمینی و یا روی سطح زمین به شکل رودخانهها، باعث شده آب از مرزهای قراردادی بین کشورها عبور نماید. شاید در ابتدا تصور کنید که این تفریح بسیار ساده است، اما باید بگوییم این بازی می تواند باعث تخلیه انرژی شما شود. وی با بیان اینکه اقداماتی هم برای احیای این ۴ تالاب صورت گرفته است، عنوان کرد: برای بختگان بارزترین طرح مدیریت زیست بومی بختگان است که به صورت کامل کار شده و براساس همان پیگیریها انجام میشود. چرا که در کنار دریای مدیترانه قرار گرفته است، این کشور زمستانهای بسیار سرد، تابستانهای گرم و بهار غبارآلود را با خود به همراه دارد، دین رسمی آن نیز اسلام میباشد و اغلب مردمان این کشور سنی هستند، مصر در حال حاضر کشوری عرب زبان محسوب میگردد.

مرگ بر روی نیل و هنوز هم بخش عمده ای از مبلمان و ماشین آلات آن دوره را تشکیل میدهد. ترکیه در تاریخ ۱۵ آبان ۱۴۰۰ سد ایلیسو را بر روی رود دجله افتتاح کرد. پزشکان آزمایشات غربالگری خاصی را برای افراد سالم بدون نشانه یا علائم به منظور جستجوی سرطان روده بزرگ توصیه می کنند. علت سفید بودن این رود وجود آبرفت های سفید رنگ در رود سوباط در حبشه است که به نیل می پیوندد. با توجه به اندازه گیری هایی که در سال های اخیر از این دریاچه انجام شد، دریافتند که بیشترین عمق آن به 2 متر می رسد.

رژیم اسرائیل در سال ۱۹۶۴ طرح آبرسانی از دریاچه طبریه را به اجرا گذاشت که طی آن میزان آب ورودی به سمت پایین دست را به شدت کاهش میداد. این پروژه ۹ استان ترکیه را دربر میگیرد که شامل آدیامان، باتمان، دیاربکر، غازیعینتاپ، کیلیس، سیرت، شانلیاورفه، ماردین و شرناق میباشد که در حوضه رودخانههای فرات و دجله و در میانرودان شمالی قرار دارند. موضوع دیگر استفاده از آب و مزیت جغرافیایی به عنوان یک سلاح از سوی کشورها و رژیمهایی است که در حوضه بالادستی رودخانهها قرار گرفتهاند. شهابالدین حجازی، شاعر و نویسندهای در سدهی نهم قمری، کتابی با عنوان «نَیل الرائد فی النِیل الزاید» نگاشت که دربرگیرندهی جداول افزایشهای رود نیل برپایه زمان در عصر خودش است.

محلهای بالایی این رود مقدس تصور میشود و اعتقاد است که این همان رود گیهون است که در سفر پیدایش به عنوان رودی تصویر شدهاست که از بهشت میآید. این دو رود از جنوب شرقی ترکیه نشأت میگیرند. دولت ترکیه مدعی است که هدف از این پروژه کاهش محرومیت منطقهای به وسیله افزایش درآمدها و استاندارد زندگی و همچنین افزایش ثبات اجتماعی و رشد اقتصادی و ایجاد شغل به ویژه در مناطق روستایی است. دولت ترکیه همچنین از پیوستن به کنوانسیون استفاده غیرکشتیرانی از جریانهای آبی بینالمللی خودداری کرده است. به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در بیشکک، در بازدید هیأت مقامات بانک جهانی از ترکمنستان توافقنامه همکاری بین بانک جهانی و کمیته اجرایی انجمن بینالمللی نجات دریاچه «آرال» تصویب شد.

دیدگاهتان را بنویسید