دریاچه بزنگان، نگین طبیعت خراسان رضوی – ایرنا

گذررودخانه مانند گذر لحظات زندگی هرچه را که در راه خود باشد باخودباشد باخود میبرد و تنها نشانههایی از خود به جا میگذارد.گذر رودخانه به ما یادآور میشود که زندگی نیز مانند رودخانه در حال گذر است و منتظر ما نمیمانند و میگذرد. شوری آن به دلیل وجود جریان مداوم آب شیرین از رودخانه های اطراف آن ، حدود 0/18 درصد است ، آب اضافی از طریق بسفر روی سطح جاری می شود ، در عین حال آب های گرم و شور مدیترانه با جریان های عمیق آب به دریای سیاه می رسد ، طبقه بندی و سطح شوری. آنچه این دریاچه را منحصر به فرد میکند، وجود املاح مختلف و گوگردی در آب آن است.

غلظت یون هیدروژن در آب با معیار PH سنجیده می شود. در آب نزدیک خلوص، غلظت یون های H و OH- خیلی کم و تقریبا نزدیک به هم هستند، چنین آبی را خنثی گویند. در این روش مقدار اکسیژن متناسب برای تجزیه و تثبیت شیمیایی مواد آلی را اکسیژن مورد نیاز تجزیه شیمیایی یا اصطلاحا COD گویند. اگر از یبوست رنج میبرید مصرف لبنیات را محدود کنید و آب زیاد بنوشید یا اینکه به طور موقت کاملا لبنیات را از رژیم غذایی خود حذف کنید. با خیالی آسوده چمدان های خود را ببندید و به بازدید از بهترین مناطق تهران بزرگ فکر کنید.

از سوی دیگر، اکثر افرادی که به این منطقه سفر میکنند، دوست دارند در کنار بازدید از این دریاچه با جاذبههای دیدنی اطراف آن نیز آشنا شوند. اما به عنوان آخرین حرف در این سفر میخواهم بگویم: این رود در بستر خود 805 جزیره مختلف دارد که خالی از سکنه می باشند. دریاچه بایکال از همه دریاچههای عالم بیشتر آب دارد. این مواد بیشتر قابل تجزیه میکروبی هستند و بعضا تجزیه میکروبی منجر به تولیدبوی نامطبوع می شود. هر چقدر مواد زائد موجود در فاضلاب بیشتر باشد، قدرت آلایندگی فاضلاب یا شدت آلودگی آن بیشتر است. تاریخ انتشار: 08:30 – 14 بهمن 1398 – کد خبر: ۵۹۲۶۵۲ به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد خبرگزاری میزان،سدسازی در کشور با فراز و نشیب های متعددی همراه است به طوری که در دولت ششم شاهد ساخت تعداد زیادی سد برای مهار آب در کشور بودیم؛ تجربه استفاده از ظرفیت سدها در مناطق جنوبی کشور به منظور کاهش تلفات سیلاب تجربه موفقی بود البته در برخی نقاط نیاز به احداث سد به منظور ذخیره سازی آب های سطحی احساس می شود.

دریاچه مصنوعی چیتگر فاز اول آن در تاریخ ۱۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۲ افتتاح شد. از آنجایی که گوارایی آب مربوط به میزان اکسیژن محلول درآن می باشد، هرقدر دمای آب بالاتر باشد، میزان حلالیت اکسیژن محلول در آن کمتر خواهد بود. لذا آب به اصطلاح گرم با دمای 20 درجه بالاتر اکسیژن کمتری در بر دارد و مورد رضایت مصرف کننده نیست، این در حالی است که آب با دمای بین 5 تا15 درجه سانتیگراد اکسیژن محلول بیشتری در خود دارد که گوارا و مطلوب است البته دمای پایین تر از 5 درجه نیز برای نوشیدن مطلوب نیست.

به استثنای رنگی شبیه گل و لای که در مسیر رود نیل سفید دیده می شود ، به طور کلی آبهای رود نیل آبی است که با زرد بیابان و سبز درختان نخل که گاهی به آن برخورد می کند تضاد دارد. از طرفی رشیدالدین فضلالله، تاریخنگار قرن ۷ق در زمان ایلخانیان، رواج تشیع را در افغانستان مربوط به تشیع غازان خان، فرزند بزرگ هلاکو خان، به همراه برادرش اولجایتو و فرزندش ابوسعید، دانسته است. خواب تودهای از مروارید و تحت تاثیر قرار گرفتن از اینکه آنها را از دریا گرفتهاید: خبر از ثروت و افتخار میدهد.

به کار رفته است؛ در یک مورد، از آمیختن دو دریای شور و شیرین سخن رفته و در مورد دیگر به قابل مقایسه نبودن این دو گونه دریا اشاره شده است. شهربازی پارک ارم در 3 محوطه جدا از یکدیگر آماده است تا یک روز هیجانانگیز و مفرح را به میهمانان خود هدیه کند. البته که برای دسترسی به چیتگر وسایل نقلیه عمومی نیز فراهم شده است. نداشتن فاضلاب، تماس با آب ناسالم، مصرف آب ناسالم، عدم دسترسی به آب بهداشتی، مدیریت نامناسب منابع و سیستم های آب از جمله در کشاورزی با عوارض نامطلوب سلامت همراه است. نزدیک به 1/3% از موارد مرگ (7/1 میلیون) و 7/3% ازDALY (2/54 میلیون) از دست رفته در سراسر جهان به آب، فاضلاب و بهداشت فردی نامناسب مربوط می شود .

طبق پژوهش های انجام شده هر گرم مدفوع حدود یک میلیون عدد اشریشیاکلی، حدود 2/2 x 107 عدد استرپتوکوک و مقادیر قابل توجهی اسپورکلستریدیوم پرفرنجس و انواع موجودات زنده بیماری زای دیگر نیز در بردارد. اکثر منابع آب از نظر کیفیت شیمیایی و بیولوژیکی برای شرب مناسب نیستند و قبل از مصرف احتیاج به یک سری عملیات دارند. حوزه این رود، به لحاظ وجود قابلیت های ارزشمند اکولوژیکی حفاظت شده، اقلیم مناسب، منابع غنی آب، ذخیره گاه های بین المللی جنگلی، آثار و پدیده های زمین شناسی، محیط زیست مطلوب و قابلیت های توسعه گردشگری در زمینه های تاریخی-فرهنگی، طبیعی و ورزشی می تواند به یک منطقه بین المللی گردشگری، تفریحی، سلامتی و درمانی تبدیل شود.در این تحقیق سعی براین بوده است به بررسی اکوسیستم رود ارس در رابطه با گردشگری پرداخته شود.

از نظر اقتصادی علاوه براینکه آب تبدیل شده به فاضلاب به خودی خود غیرقابل استفاده شده است، خود نیز باعث آلودگی منبع آب سطحی و زیرزمینی می شود و بنابراین آب به عنوان منبع حیاتی محدود با کمبود شدیدی که در جهان دارد در معرض تهدید قرار گرفته است. در دوره پهلوی نام شهر ارومیه به رضائیه تبدیل و پس از انقلاب اسلامی ۱۹۷۹م دوباره به نام سابق بازگشت. شماری از مورخان و جغرافیدانان نیز برآنند که فردی از ملوک یمن به نام شِمر (شمر ابوکرب یا شمر بنافریقیس)، ناحیه کنونی سمرقند را تصرف و ویران کرد و از اینرو، آنجا را شمرکند نامیدند؛ یعنی سرزمینی که شمر آن را ویران ساخت.

فاضلاب از نظر منشاء آن ممکن است خانگی، صنعتی، کشاورزی یا به صورت ترکیبی باشد. چشمه مرغاب چشمهٔ آبی که از بخش کرون سرچشمه گرفته و به سد شهید منتظری (خمیران) میریزد و تامین کننده آب کشاورزی شهرستان تیران و کرون می باشد. حفظ منابع آب، از طریق عدم آلودگی آب های سطحی و زیرزمینی و در صورت امکان استفاده مجدد از بخش عظیمی از آب مصرف شده برای مصارف خاص نظیرفعالیت های کشاورزی و پرورش آبزیان. سپتیک تانک، برکه های بی هوازی، UASB و 000 هر کدام از فرایندهای مزبور ممکن است مراحل مقدماتی و پایانی به صورت تکمیلی داشته باشند.

از نگاه دیگر ممکن است مراحل تصفیه فاضلاب به صورت اولیه، ثانویه و پیشرفته انجام شود. تجزیه و تثبیت مواد آلی موجود در فاضلاب اغلب از طریق فرایندهای زیست شناختی، به دو روش هوازی و بی هوازی صورت می گیرد. این معیار مهمترین ابزار سنجش مواد آلی قابل تجزیه زیست شناختی است که در مورد فاضلاب کاربرد متداول دارد. تولید پساب قابل تخلیه در محیط و محافظت از محیط زیست.

علاوه بر مشکل تولید بو فاضلاب های دریافت کننده مدفوع انسانی و حیوانات زنده در بردارنده عوامل بیماری زا هستند که از نظرآلودگی محیط بویژه منابع آب و خاک فوق العاده اهمیت دارند. نبی الله مرادی تاکید میکند: تا زمانی که تمام چاههای غیر مجاز پر و چاههای مجاز نیز با محدودیت برداشت مواجه نشود بارندگیها و آبهای جاری شده در پریشان نمیتواند بر وضعیت تالاب تأثیر زیادی بگذارد. 23-اهمیت بررسی هرم سنی هرکشور را بنویسید: هرم سنی هر کشور به برنامه ریزان کمک می کند که با ساختمان سنی جمعیت آن کشور آشنا شوند و از آن برای برنامه ریزی استفاده کنند؛ به عنوان نمونه برای تحقق برنامه های تأمین اجتماعی، بهبود وضعیت سالمندان، ارتقای سطح سلامت جامعه، تأمین شغل برای حال و آینده، ایجاد فرصت های تحصیلی، تفریحی و رفاهی برای جوانان، امنیت ملّی، جلوگیری از پیری جمعیتی، از اطلاعات و آمارهای سنی و جنسی جمعیت کمک می گیرند.

در این حالت، هوای سرد و سنگین در سطح زمین قرار می گیرد و اجازه نمی دهد آلودگی به طرف بالا حرکت کند و درنتیجه، میزان آلاینده ها در هوای شهرهای بزرگی مانند تهران بسیار زیاد می­شود و مشکلات فراوانی را برای مردم ایجاد میکند. کدورت آب پدیده ای است که میزان زلال بودن یاشفافیت آن را مشخص می کند و یکی از معیارهای تعیین کیفیت ظاهری آب است. این فاضلاب، آبی است که مواد زائد بدن انسان (مدفوع وادرار) و فاضلاب حاصل از اقدامات بهداشتی مانند استحمام، شستشوی لباس، پخت و پز و دیگر مصارف آشپزخانه را تشکیل می دهد.

ازجمله این عوامل جلبک ها، تجزیه گیاهان آبزی، محصولات حاصل از کلرینه نمودن آب نظیرکلروفنل ها و آب های راکدی که در انتهای سیستم توزیع ساکن می مانند. ویتامین D به طور قابل توجهی ریسک رشد انواع سرطان ها از جمله سرطان روده بزرگ را کاهش می دهد. کیفیت آب های مورد نیاز برای مصارف خاص به ندرت باویژگی های طبیعی آن ها مطابقت دارد. اساسی ترین مساله درمورد آب تصفیه شده عدم داشتن بو و طعم می باشد، بوی آب قاعدتا ارتباط نزدیکی با طعم آن دارد. زیر مخاط مجرای مقعدی سیاهرگهای بسیاری وجود دارد و فراخ نشدن این سیاهرگها موجب پیدایش بیماری بواسیر میشود.

دریاچههای بختگان و کافتر و بسیاری دیگر، آبگیری و مالامال شدند. این دریاچه نمک با تراز آبی که داشته طی سالیان مورد بحث و نگرانی بسیاری در سراسر دنیا بوده است. سختی آب بیشتر از نظر اقتصادی اهمیت دارد، اگرچه طبق مطالعات انجام شده امکان رویداد بیماری های قلب و عروق در استفاده کنندگان از آب سبک بیشتر است. مشکلات اقتصادی به شهرهای بزرگ مهاجرت کردند . با توجه به مخاطرات بهداشتی و ملاحظات اقتصادی توجه به تولید، جمع آوری و بهسازی فاضلاب امری ضروری و اجتناب ناپذیر است. مهمترین و پرآبترین رودهای افغانستان شامل «جیحون» (رودآمو)، «رود هیرمند» (هلمند)، «رود کابل»، «رود ارغنداب» و «هریرود» است.

دیدگاهتان را بنویسید