دریاچه ارواح ؛ جذاب، حیرتبرانگیز و اسرارآمیز، در استان مازندران – مجله گردشگری میزبون

شعبه های این رود در خاک افغانستان عبارتند از : رود کوکچه، رود قندوز ، رود شیوا به همراه آبهای واخان و پامیر، تقریبا چهل درصد آب این رودخانه را در افغانستان تشکیل می دهند. از جمله مکان هایی که درحوالی رود نیل واقع شده و پر از جاذبه های گردشگری می باشد کشور مصر است، برای بازدید از زیبایی های رود نیل نیز پیشنهاد می شود به مصر سفر کنید، گردشگرانی که قصد سفر به این کشور را دارند باید بدانند که آب و هوای این کشور مدیترانه ای می باشد چرا که در کنار دریای مدیترانه قرار گرفته است، این کشور زمستان های بسیار سرد، تابستان های گرم و بهار غبارآلود را با خود به همراه دارد، دین رسمی آن نیز اسلام می باشد و اغلب مردمان این کشور سنی هستند، مصر در حال حاضر کشوری عرب زبان محسوب می گردد.

پوشیدن جلیقه نجات الزامی است و همچنین امکان همراه داشتن خوراکی در قایق نیز وجود ندارد. ببینید هیچ پروتکل و مذاکره آبی وجود نداشته است. سوال : نحوه پیدایش دریای خزر را بنویسید :این دریا از بقایای دریای عظیم تتیس است که زمانی بخش اعظم نیمکرۀ شمالی را پوشانیده بود. دریا خزر از بقایای دریای عظیم تتیس است که زمانی بخش اعظم نیمکرۀ شمالی را پوشانیده بود. دریاچه «هامون» به عنوان سومین دریاچه بزرگ ایران تا پیش از آغاز سد سازی افغان ها روی روخانه هیرمند از سه دریاچه کوچک و بزرگ تشکیل می شد که آب آن زندگی مردم سیستان را رونق می بخشید، اما ادامه روند سد سازی افعانها روی هیرمند روند به خصوص در سال های اخیر خشک شدن دریاچه هامون را سریع تر کرده است.

در ماه دسامبر ، با عقب نشیني آب هاي نيل رسوبات بسيار حاصلخيز در دره نيل ته نشين مي شوند.اين رسوبات را آب هاي خروشان نيل از فلات هاي مرتفع اتيوپي با خود به دره مي آورند.كشاورزان دره نيل به سرعت شيوه استفاده هر چه مطلوب تر از حاصل سيلاب هاي نيل را فرا گرفتند.به لطف رسوبات غني ، كشتزارهاي آنها پرمحصول و حاصلخيز بودند.اين موفقيت به دليل تلاش جمعي آنها و برقراري قوانين سخت در تقسيم زمين ها و مراقبت از كانال هاي آبياري به دست آمده بود.اين جامعه داراي بزرگاني بودند كه با گذشت زمان عنوان شاه يافتند.شاه ضامن نظم اجتماعي بود كه براي مديريت سيلاب ها اجتناب ناپذير بود.

را به قلمرو خود پیوستند، اما قدرت واقعی این سرزمین در دست حکمرانان محلی (بخاراخداه ) بود. سوال : رشد مطلق جمعیت چگونه به دست می آید ؟ میزان موالید و مرگ ومیر را در یک سال مشخص از هم کم، و برتعداد کل جمعیت تقسیم، و سپس آن را به درصد بیان می کنند . البته در قله بعضی از کوههای آتشفشانی مانند سبلان هم دریاچه های کوچکی وجود دارند که آب آنها از ذوب برفها تأمین می شود اما به دلیل سرمای ناشی از ارتفاع اغلب مواقع سال یخ بسته است.

آب بعضی از این دریاچه ها شور و برخی دیگر آب شیرین دارند. به علت عبور برخی از این رودها از لایه های نمکی، آب این دریاچه بسیار شور است، به حدی که هیچ موجود زندهای نمی تواند در آبهای آن زندگی کند. همانگونه که معلوم است، هیچ کور مادرزاد بدون عصا نمیتواند حرکت کند، یعنی آلت و یاور اساسی کوران از قدیمالایام تا امروز عصا است. سوال : کانون آبگیر اتفاقی را تعریف کنید : در کوهستانهای نزدیک به مناطق گرم وخشک، که گاهی بارشهای کوتاه و اتفاقی رخ میدهد، نوعی کانون آبگیر موقت شکل میگیرد که آنها را کانونهای اتفاقی می نامند.

در مناطق گرم این کاهش دما با نرخ کندتری صورت میگیرد. سوال : مهمترین دلایل کاهش آب دریاچه ارومیه را نام ببرید : 1 – گرم شدن عمومی هوا 2 – کاهش بارش در حوضه آبریز دریاچه 3 – حفر بی رویه چاه ها 4 – تغییر کشت از محصولاتی که آب کمتری نیاز داشتهاند، به محصولاتی که کشت آنها به آب زیادی احتیاج دارد. 17-بخش را تعریف کنید: واحدی از تقسیمات کشوری با محدوده جغرافیایی معیّن است که از به هم پیوستن چند دهستان همجوار، شامل چندین مزرعه، مکان، روستا و احیاناً شهر تشکیل شده که از نظر عوامل طبیعی و اوضاع اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی، واحد همگنی را به وجود آورده است.

بنابر آخرین قرارداد منعقد شده بین دو کشور (یعنی قرارداد 1351) «حقابه» ایران برابر 26 مترمکعب در ثانیه در نظر گرفته شد و مقرر گردید تاسیساتی با توافق دو کشور روی رودخانه احداث شود و افغانستان تامین حقابه ایران را تضمین کند. دبیر انجمن میراث پریشان در حاشیه برگزاری این عکسواره که در بستر خشک پریشان برگزار شد گفت: این عکسواره به مناسبت پنجاهمین سال تصویب تالاب پریشان در کنوانسیون رامسر به عنوان یکی از تالاب های بین اللملی برگزار کردیم. این کلیسا بین سال 1883 و 1907 ساخته شد که توسط خانواده امپریالیستی تأمین شد.

تنگه هرمز، که محل اتصال این خلیج به دریای عمان است یکی از مهمترین مکانهای استراتژیک جهان است . نکته : دریای عمان بخشی از آبهای اقیانوس هند است که از طریق تنگه مهم هرمز از خلیج فارس جدا می شود. به خلیج های کوچک سواحل خلیج فارس «خور» میگویند؛ مثل خور موسی . سوال : چرا سواحل دریای عمان برای پهلوگیری کشتی های اقیانوسی مناسب است ؟ این جزیرهها تنها برای چرای حیوانات پیرامون رودخانه قابل استفادهاند. نکته : کارون پرآب ترین، طویل ترین و تنها رود قابل کشتیرانی ایران است.

استرابون (متوفی بعد از 20 میلادی؛ ج 5، ص 253، 287)، به نقل از آریستوبولوس ، اکسوس را بزرگترین رود آسیا ذکر کرده است که در آن کشتیرانی میشد و کالاهای هند را از این رود به دریای خزر در هیرکانیه میرساندند. سوال : اهمیت دریای عمان را بنویسید : امکان دسترسی به همه آبهای آزاد جهان، حمل و نقل کالا و مسافر از طریق راه های دریایی است. 1 – فاضلابهای شهری، صنعتی و کشاورزی 2 – زباله های جامد مثل پلاستیک 3 – آلاینده های شیمیایی شامل مواد آلی، معدنی و رادیواکتیو 4 – استخراج و حمل و نقل نفت 5 – ورود کودها و سموم شیمیایی مصرف شده در اراضی کشاورزی توسط رودها .

6- سفیدرود از به هم پیوستن کدام رودها به وجود آمده است؟ رود ولگا و اورال از شمال، سفیدرود و هراز از جنوب، رود اترک و گرگان از جنوب شرق و رود کورا و ارس از سمت جنوب غرب . در جنوب کشور از طریق دریای عمان با اقیانوس هند ارتباط داریم و در شمال، دریای خزر از طریق راه دن ـ ولگا به دریای سیاه ارتباط پیدا کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید