جــغـــرافــــیـای ایـــــــران پـــــایــه دهــــــم

آب این دریاچه از رودخانه هایی تامین می شود که از سمت شمال جریان می یابند. روش های زیادی برای بهبود زندگی شما بعد از رویاهای حاوی دریاچه وجود دارد. از آنجا که علت اصلی بروز کولیت عصبی به درستی شناخته شده نیست، بنابراین نمیتوان یک روش پزشکی شاخص و واحدی را برای درمان همه بیماران تجویز کرد و به کار بست. دریاچه هیلیر یکی از شگفتانگیزترین دریاچههای دنیا محسوب میشود. این دریاچه در مرکز حوزه آبخیز قرار داشته و رودهای فراوانی از جمله جاجرود، رودخانه کرج، مسیل رودهای تهران و شمیران از شمال، قم رود از جنوب و رودخانه ساوه (امروزه معروف به قره چای) از غرب به آن می ریخته است، هر چند این رودها هنوز وجود دارند ولی کم ابی آنها و میزان تبخیر بالای منطقه به تدریج دریاچه را از میان برده است و تنها دریاچه کوچکی از نمک نزدیک ازادراه تهران قم از آن باقیمانده است.

در شیوهی مرحلهای ابتدا داروهای کمضررتر یا داروهایی که دورهی مصرف کوتاهتری دارند تجویز میشوند؛ اگر این داروها تسکین مورد نظر را فراهم نکرد داروهای مرحلهی بالاتر استفاده میشوند. نکته : دسترسی به آبهای آزاد برای هر کشوری، علاوه بر امکان ارتباط با سایر نقاط جهان، دستیابی به منابع غذایی و منابع معدنی و سوختهای فسیلی را نیز فراهم می کند. از نظر اقتصادی علاوه براینکه آب تبدیل شده به فاضلاب به خودی خود غیرقابل استفاده شده است، خود نیز باعث آلودگی منبع آب سطحی و زیرزمینی می شود و بنابراین آب به عنوان منبع حیاتی محدود با کمبود شدیدی که در جهان دارد در معرض تهدید قرار گرفته است.

امروز نیز در دشت کویر و دشت لوت علاوه بر باقیماندن املاح نمکی آن دریای بزرگ، مناطق بسیاری وجود دارد که پایین تر از سطح اب های آزاد است. قاهان : دهستان قاهان دارای دو دره است. یکی دره ی کهندان در روستان ونان (عروس خلجستان) و دره ی دیگر که از آغلک شروع و بعد از روستای زیبای بنابر و روستاهای جمیزقان، قاهان و نویس به کاسوا و انجیله ختم می شود.

منطقه چهار تهران یکی از مناطق شهری تهران است که در شمال شرقی شهر تهران قرار دارد. یکی از این مناطق، منطقه پلنگ دره است. با توجه به اختلاف ارتفاع زیاد (از 600 تا 3330 متر)، این استان دارای سه نوع آب و هوای متفاوت کوهستانی، نیمه بیابانی و گرم و خشک بیابانی است. که مناطق شمالی رود ارس به در اختیار روس ها قرار گرفته است. علی الخصوص برای کشورهای اروپایی، آسیای شرقی و آمریکای شمالی جذابیت خاص خود را دارد. کوهنوردی در دو قله جنوبی و شمالی مسلط بر دریاچه امکان یک گردش چهار و پنج ساعته را میسر می کند.

منابع آگاه محلى از آلوده بودن آب هاى ارس و مشاهده جانداران آسيب ديده از آلودگى محيط زيست در منطقه خبر مى دهند. خلجستان نیز با روستاهای اطراف آن، آب و هوای معتدل کوهستانی دارد و از مناطق ییلاقی استان قم به شمار می رود. شهر کهک با روستاهای اطراف آن، آب و هوای معتدل کوهستانی دارد و از مناطق ییلاقی استان قم به شمار می رود. در هزاره بیستم تا دهم پیش از میلاد تقریباً چیزی از دریاچه فلات مرکزی ایران که از جنوب دشت کویر پیرامون باتلاق جازموریان تا بجنورد و دامغان در شمال خراسان و میبد، اصفهان و همدان در غرب گسترده شده بود نمانده بود، بجز حوزچه های چند صد هکتاری که در نقاط گودتر باقی بوده است و دریاچه ای در غرب منطقه که بعدها به دریاچه ساوه مشهور شده است و به دلیل وجود رودهای پر آب که به آن آب کافی می رسانده اند و آب و هوای معتدل تر باقیمانده است.

وجود مجتمع های توریستی و تفریحی دهکده ی صبا در دستجرد ، سبز میدانک و رستوران گل مریم نیز از این قبیل است. وجود مجتمع های توریستی و تفریحی مانند : کشتی آبی، باغ سنگی، کلبه ی سبز، کوهستان پارک، و پروژه های دیگری که در دست ساخت می باشد از این قبیل است. بنابراین همسایگان ایران نیز نوروز را که یکی از آداب و رسوم باستانی ایران است را جشن میگیرند. سد کبار، از جمله آثار ثبتی میراث فرهنگی و گردشگری قم است و بر اساس شواهد، قدیمی ترین سد قوسی جهان محسوب می شود. این استان بر اساس آخرین تقسیمات کشوری دارای یک شهرستان “قم”، پنج بخش “مرکزی، کهک (نوفل لو شاتو)، خلجستان، سلفچگان و جعفرآباد” و پنج شهر “قم، قنوات، کهک، دستجرد و جعفریه” و نه دهستان و 356 آبادی است.

نه تنها همه آب رودخانه ها به کانالها سرازیر می شد، بلکه بیشتر آن جذب خاک کویری می شد و به هدر می رفت. در سفر جناب آقای دکتر احمدی نژاد، مقام محترم ریاست جمهوری و هیأت وزیران به استان قم، دو منطقه ی جمکران و خلجستان، به عنوان مناطق نمونه ی گردشگری به تصویب رسیده است. منطقه ی وسیع دشت کویر از بزرگترین و مهمترین مناطق اکولوژی ایران است که از نظر تنوع گونه های حیوانی و گیاهی در جهان کم نظیر است.

میزان بارندگی کم و حدود 213 میلیمتر در سال میباشد و بیشتر بارش نیز به صورت باران است. 24- درکشورسنگاپوربا چه اقداماتی با مشکل کم آبی مقابله می شود؟ 8- در علم جغرافیا مکان به چه معناست با مثال؟ تعدادی رودهای فصلی کوچک نیز به دریاچه ی حوض سلطان در شمال استان وارد می شوند. این نواحی بیشتر در مرکز و شمال شرق استان قرار دارند و با شیبی ملایم از غرب به شرق به سمت دریاچه نمک و حوض سلطان کشیده شده اند .

این مناطق در جنوب و جنوب غرب استان در پای ارتفاعات نواحی کوهستانی قرار دارند و از رسوبات ریز و درشت تشکیل شده اند . رودها : رودهای این استان بیشتر از غرب به شرق و از جنوب به سمت شمال جریان دارند. این منطقه به علت داشتن زیستگاه های جانوری و گیاهی و وجود پلنگ در آن، از دیرباز به این نام شهرت یافته و با وسعتی معادل 30 هزار هکتار در جنوب غربی قم و در جاده ی سلفچگان – نیزار – واقع شده است. از زمان صوفیه به بعد به سبب بنای سدی در بالای پل دلاک، که آب رود قره چای را به دریاچه ی نمک هدایت می کرد، ارتباط بین دریاچه حوض سلطان و دریاچه نمک قطع یا ضعیف شده است.

دریاچه ی حوض سلطان شامل دو چاله ی جدا از هم به نام “حوض سلطان” و “حوض مرده” است که آن دو را بیشتر حوض سلطان می نامند. استان قم محلّ تلاقى و عبور جادّه های سراسرى کشور بوده است و بر سر سه راهى مهم شهرهاى اراک، اصفهان و کاشان واقع شده است، راه آهن سراسرى ایران ـ خطّ جنوب ـ نیز با دو شاخه اراک ـ کاشان از آن می گذرد. در استان قم هر چه از نواحی غربی و کوهستانی جنوب به سمت دریاچه نمک و دشت مسیله حرکت کنیم، از کیفیت خاک و آب کاسته شده و دشت ها تبدیل به بیابان های خشک و بی آب و علف خالی از سکنه می شوند.

سدها : سه سد مخزنی امامزاده اسماعیل، سد کبار و سد سنجگان با هدف تأمین آب کشاورزی و تغذیه ی سفره های زیرزمینی نواحی اطراف احداث شده است. این دریاچه بعد از اسلام تا حدود قرن 19 میلادی دوره های خشک و مرطوب فراوان را گذرانده و با توجه به تغییرات مجرای رود مسیله یا رود شور، به صورت دریاچه و باتلاق و کویر درآمده است. پس اگر شما قصد استفاده از بازیهای شهربازی را نداشته باشید با مبلغ بسیار کمی بهسادگی میتوانید در اینجا به تفریح بپردازید و از گردشتان لذت ببرید.

اما از نظر زمین شناسی، کویر مرکزی ایران و کویر لوت در دوره های پیشین زمین شناسی زیر دریای بزرگی بوده اند، که دریاچه آرال و دریای کاسپین(مازندران) نیز بخشی از آن بوده اند، به تدریج با دگرگون شدن شکل پوسته آسیا و فشار پوسته اقیانوس هند به پوسته آسیا، این بخش ها بلند تر شده و رشته کوه های ایجاد شده بخش هایی از دریای تتیس را از آن جدا کرده اند، این بخش ها هر چند بسیار وسیع وده اند اما به تدریج شروع به خشک شدن کرده اند، علت این موضوع کمبود بارش در این مناطق و همچنین تبخیر بسیار بالای منطقه مدار رأسالسرطان بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید