جاذبه های گردشگری دریاچه پریشان (پیرشون) + معرفی کامل

این برج بزرگ که در جوار رودخانه ی زعفرانیه قرار گرفته است، دارای 56 واحد مسکونی است که هر کدام 2 الی 4 اتاق خواب دارند. بهترین امکانات رفاهی از جمله، استخر در بام، روف گاردن، سونا و جکوزی، سالن بازی کودکان و بزرگسالان و ..در این برج مسکونی واقع شده اند.هم چنین باید اشاره کنیم که تمامی متریال به کار رفته در ساخت این سازه، برندهای آمریکایی و اروپایی هستند. در همین راستا، کارتینگ را باید یکی از این موارد به شمار آورد. شاعر باید از قوانین ثابت و مکرّر طبیعت سرمشق بگیرد و صفات و روحیات همگانی و ثابت و دیرپای انسان را به تصویر بکشد؛ یعنی به اموری بپردازد که جاودانه و طبیعی و مکرّر است، مانند عشق، زیبایی طبیعی، وصف طبیعت و حالات طبیعی انسان و اشیاء، نه به امور گذرا و لحظهای.

تا کنون شعر و ترانههای بسیاری در وصف رود ارس سروده شد. وضعیت کنونی دریاچه پریشان | دریاچه پریشان خشک شد؟ مهم ترین کمربندهای خشک و بیابانی کره زمین در اثر عامل پرفشار جنب حاره ای به وجود آمده است که ایران هم داخل این کمربند خشک قرار دارد که این پرفشار حاره ای در تابستان وارد کشور شده و مانع بارش در کشور می شود . بنای این کاخ ها و بطور خاص کاخ مدائن بدین صورت بوده که یک قوس بزرگ، مهم و عریض و طویلی در وسط است و پهلوی آن قوس هاس کوچکتر در چهار یا پنج طبقه.

در آن زمان چه وسیله و ابزاری در اختیار داشتند که توانسته اند اینگونه سنگ ها را روی خط طراز کنار هم بگذارند بطوری که خطای آن از چند میلیمتر بیشتر نبوده است. غربالگری منظم با کولونوسکوپی بیشتر موارد را در مراحل اولیه و قابلدرمان شناسایی میکند. ترکیب درختان مرده و مه ای که بیشتر اوقات روی دریاچه رو گرفته با صدای حیوانات وحشی منطقه، همگی باعث شده تا لقب دریاچه ارواح رو به اینجا بدن.

جاده رویان بهسمت روستای «بلده» با وصل شدن به جاده دریا بیشه و مسیر جاده ونوش شما را به ابتدای جنگلهای حفاظت شده ممرز و جاده دریاچه ارواح میرسانند. منظره ی بی نظیر این منطقه و بکر بودن جنگل های اطراف آن، همگی باعث شده اند تا دریاچه ارواح نوشهر یا دریاچه ممرز، در فهرست میراث ملی طبیعی ثبت شود. در نزدیکی روستا، بقایای یک کاروانسرای مربوط به دوران صفوی به نام کاروانسرای شاه عباسی هم به چشم می خورد. خانه های این روستا، طاق های بلندی دارند و پنجره های قوس دار آن ها جلوه زیبایی به آن ها داده است.

اگر به دیار فارس رفتید، بازدید مکان های طبیعی آن را هم در برنامه های خود بگنجانید. امیدواریم که مسئولان فکری به حال این منبع طبیعی بسیار ارزشمند فارس بکنند و آن را از خطر خشک شدن کامل نجات دهند. محتوای نمکی «دریاچه هیلیر» (Lake Hillier) بسیار زیاد و با «دریای مرده» (Dead Sea) قابل مقایسه است. یکی از چشم اندازهایی که شاید زیاد در عکس ها دیده باشید، چشم انداز زیبای دریاچه مهارلو در استان فارس است. شاید قرمز رنگ شدن دریاچه، چشم انداز عجیب و زیبایی را پیش چشمان گردشگران قرار دهد، اما واقعیت این است که وجود کشنده قرمز، حیات گیاهی و جانوری را شدیدا در معرض خطر قرار داده است.

دسترسی به این جزیره کمی دشوار است و معمولا با هلیکوپتر به این نطقه می آیند ، هر چند برخی از گردشگران می توانند از کشتی های کروز برای رفتن به این دریاچه دور افتاده کمک بگیرند. این دریاچه آب شور به دلیل داشتن رنگ صورتی معروف است و گردشگران بسیاری را به خود جذب میکند. رشد و تکثیر بیش از حد این جلبک در این دریاچه باعث شده است تا تمام آب آن به رنگ قرمز متمایل شود و هیچ موجود زنده ای به جز یک نوع آبزی به نام آرتیما نتواند در آن زنده بماند.

با وجود اینکه میزان نمک موجود در دریاچه هیلیر بسیار بالا است ، به طوری که آن را با دریای مرده مقایسه می کنند ، اما در این دریاچه شنا کردن امن است و خطری ندارد. مخصوصا در فصل بهار که به خاطر هوای بسیار عالی این منطقه، اطراف دریاچه پر میشد از کسانی که قصد داشتن ساعات اوقات فراغت خود را در این مکان بگذرانند. بهترین زمان برای بازدید از دریاچه حوض سلطان اوایل بهار و اواسط پاییز هست.

این کاهش در درجۀ نخست به سبب تغییرجهتآبرودهای آمودریاو سیردریا ــ برای آبیاریزمینهای کشاورزی ــ بوده است. مدیران این شرکت میگویند در حالی که صحبتهای زیادی درباره ساخت خطوط لوله از رودخانهها و دریاچههای دور برای انتقال آب به کشاورزان وجود دارد، برنامهریزی و ساخت این پروژهها ممکن است سالها طول بکشد و در این سالها اقتصاد کشاورزی در کالیفرنیا نابود شود. مناسب ترین زمان برای بازدید از این دریاچه خارق العاده در وسط روز و زمانیکه خورشید با تمام شکوه خود در آسمان می درخشد، خواهد بود. بعضی از افراد روزی دو یا سه بار مدفوع میکنند، در حالیکه سایرین روزی یک بار و بعضیها نیز هر دو یا سه روز یک بار مدفوع میکنند که تمام این موارد طبیعی هستند.

برخی از دوزیستان نیز در مجاورت دریاچه زندگی می کنند. در نهایت معلوم شد که انواع مختلفی از میکروبهای نمکدوست در این دریاچه زندگی میکنند. زمانی که او این جزیره را کشف کرد پس از اینکه از تپه ای بالا رفت تا به جزیره نگاهی بیاندازد ، متوجه این دریاچه عجیب که دارای رنگ صورتی بود ، شد. از حوضچه ی آب طبیعی، از آب تیرو کدر مرداب، نیلوفرهای صورتی رنگ با برگ های پهن، سرزنده و سبز رنگ خودشون سر از آب برون آوردن تا بوستان نیلوفر آبی در کیلومتر دو جاده ساری به نکا و روستای آبندان سر رو رویایی کنن.

با طی حدود ۲۰ کیلومتر به ابتدای دریاچه خواهید رسید و اگر مسیر را ادامه دهید، بعد از حدود ۵۷ کیلومتر به روستای مهارلو خواهید رسید. در این مسیر و در پس هر پیچ و خمی منظره ای دیدنی انتظار مسافران این راه را می کشد. مردم روی آن راه میرفتند و در مواقعی که یخها در حال آب شدن بودند، مسافران در معرض هلاک قرار میگرفتند (ج1، ص366).جغرافیانویسان به شرح مفصّل شاخههای رود جیحون پرداختهاند.

چون نواحی کوهستانی تامین کننده آب و خاکاند. آب این دریاچه که متاسفانه شرایط چندان مساعدی نیز ندارد، از چند چشمه آب شیرین در شمال آن، بارش های باران و رودخانه های حمزه، خشک و سروستان تامین می شود. دوره گل دهی نیلوفر آبی یا به عبارتی لاله تالابی، بسته به شرایط آب و هوایی از اوایل تیر تا اواخر شهریور هست، بنابرای اگر در فصل تابستان مسافر شهر ساری هستین بازدید از این تالاب رویایی رو از دست ندین. دریاچه مهارلو در جنوب شرقی شهر شیراز قرار دارد و به خاطر رنگ قرمزش شهرت زیادی پیدا کرده است.

البته محلی ها افسانه ای هم دارن که در گذشته توی آب، اسب آبی سیاه رنگی زندگی می کرده و به خاطر ناشناخته بودن برای مردم، اونها اسم ” سیاه گاو ” رو روی دریاچه محل زندگیش گذاشتن. چشمه مرغاب اصفهان یکی از بهترین مکانها برای کسب آرامش و لذت بردن از طبیعت است. مرغاب از چند چشمه تشکیل شده است که در دامنه کوه، در پایین کوه و همچنین بین دو کوه همجوار جاری هستند. این دریاچه در جزیره میدل در «مجمعالجزایر ریشرشی» (Recherche Archipelago) واقع شده است. میزان تبخیر آب این دریاچه بسیار بالاست.

با این وجود، پس از چندین سال نگرانی، سطح آب دومین دریاچه نمک جهان بالا آمد و از خشکشدن فاصله گرفت. دریاچه هیلیر در جزیره میدل، بزرگترین جزیره از مجمعالجزایر ریشرشی و در نزدیکی ساحل جنوبی استرالیای غربی واقع شده است. ساحل جنوبیاسترالیای غربی محل دریاچهی هیلیر است، دریاچهای که آب آن بهطور طبیعی به رنگ صورتی است. آب دریاچه در اکثر ماه های سال جز تیر، مرداد و شهریور منجمد هست و حاصل ذوب برف ها هستش. 50- اگر کانون آبگیر در فصول سرد سال، ذخیرۀ برف خود را تا ابتدای ماه های گرم سال حفظ کند به آن کانون آبگیر ………………..

در فصل سرما، که سطح آب دو تا پنج ماه یخ میبست، کاروانها با چهارپایان و ارابه و بارهای سنگین از روی آن میگذشتند. منبع تامین آب این دریاچه از صدها چشمه بزرگ و کوچک در مناطق دشت فامور و ارژن و چشمه های کف دریاچه می باشد. به دلیل خشک شدن قسمت های زیادی از دریاچه، بستر برخی نقاط آن از نمک پوشیده شده و به عنوان منبع تامین نمک شیراز از آن استفاده می شود. دریاچه ای که سراسر اطراف آن با جنگل سبز رنگی پوشیده شده است. آبشار آسیاب خرابه مکانی منحصر به فرد در دل کوهها است که آب آن از کوههای کیامکی سرچشمه میگیرد و سطح دیوارههای آبشار که از گیاهان آبزی و خزهها پوشیده شده است منظرهای فوقالعاده و بسیار چشمنواز به وجود آورده است.

دریاچة هامون بزرگ ترین دریاچة آب شیرین شرق و جنوبشرق ایران بوده و از نظر اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی حائز اهمیت فراوان است. شیرین چای: از رباط و گیفان سرچشمه گرفته و در شرق باشقلعه به اترک میپیوندد. این برج که در منطقه فرشته واقع شده است، دارای 142 واحد می باشد که هر کدام از آنها 3 الی 5 اتاق خواب دارد. اگر به دنبال یک پروژه در حال ساخت در حوالی ولنجک هستید، برج مسکونی ایراندخت می تواند بهترین انتخاب شما عزیزان باشد.

دیدگاهتان را بنویسید