تغذیه تکمیلی کودکان

استفاده از حبوبات خشک در اروپا خیلی محدود است (شاید به دلایل آب و هوایی). بوته انگور با یک قلمه ساده در خاک باغچه هم میتواند رشد کند و شاید شما هم که این مطلب را میخوانید در حیاط خانهتان درخت مو داشته باشید و به انتظار اولین میوه یا بار سالیانه آن نشسته باشید. رنگ انگور یاقوتی، قرمز و بنفش است. آفات جنس ماده به رنگ بنفش تیره ، بدون بال ، پا و شاخک هستند . انگور شانی یا شاهانی دانه سیاه و تیره است و مصرف تازهخوری دارد. طعم این انگور ترش بوده و در اروپا برای تهیه مرباهای گران قیمت مورد مصرف واقع می شود.

به طوری که برای تهیه کشمش از انگور زرد و یا سبز استفاده می کنند اما برای تهیه مویز به انگور سیاه مرغوب و با دانه های درشت نیاز است. انگور کونکورد همان انگوری است که در آبمیوه و ژله مورد استفاده قرار می گیرد. جالب است بدانید که مبدأ و منشأ کلمه لاتین Orange و کلمه فارسی «نارنج»، هر دو از کلمه سانسکریتی «نارنگ» گرفته شده است. گفتنی است وقتی این قاموس را برای جستجوی واژهای در دستِ مطالعه قرار میدهیم کم پیش میآید که در صفحهای از آن، متوجه حضور واژه یا واژههایی فارسی که معرّب شده و تغییراتی در آهنگ و ریخت کلمه داده شده نشویم.

آنان به قصد فرار از ممنوعیت و بهره بردن از پیه, حیله اى اندیشیدند که ابتدا پیه ها را ذوب کنند و سپس روغن به دست آمده را بفروشند تا چنین کارى باعث تغییر اسم پیه و برداشته شدن موضوع حرمت پیه جامد شود و دیگر متهم به استفاده از پیه حرام نباشند. آب پرتقال تا حد زیادی اکسیداسیون سلولی را کاهش میدهد، باعث کند شدن روند پیری و جلوگیری از بسیاری از بیماریها میشود، به خصوص وقتی که هر روز همراه با غذا مصرف شود.

اگر بدن شما در این دوران کم آب شود، میتواند باعث بروز زایمان زودرس یا حتی سقط جنین نیز شود. انگور عسگری یا انگور شیرازی معروف ترین انگور ایران از نظر طعم و مزه است. همین طور خیلی شنیدهایم که انگور میوهای بهشتی است و خواص مفیدی دارد. از خواص ویژه انگور سیاه سردشت می توانیم به اثر آرامش بخش بر اعصاب، افزایندهی شیر مادر، پاکسازی معده و دستگاه گوارش و رفع چین و چروک پوستی اشاره کنیم. اگر عادت دارید همیشه دانه های انگور را از خود میوه جدا می کنید و نمی خورید، باید بدانید که بخشی از خواص درمانی این میوه را از دست داده اید!

بین همه کشورهای دنیا ایران رتبه دهم کشت انگور را دارد و با وجود دیدنی های شهر ملایر، محبوبیت این شهر در ایران بیشترین سهم خود را از کاشت و برداشت انگور میگیرد. انگور سیاه سردشت از پرطرفدارترین انگورهای ایرانی است که در نقاط مختلفی از کشورمان کشت میشود. معمولا در شیراز و خراسان کشت می شود. با مطالعة این سطور میبینیم که استفادهی شعرا از اساطیر ایرانی تا چه اندازه با دگرگونیهای تاریخی و دینی ما در ارتباط بوده است. بنابراین، جاى تعجب نیست که نخستین پیغمبر اولوالعزم و صاحب آیین و شریعت، نوح پیغمبر بود، نه حضرت آدم».

این بیماری برای نخستین بار در آسیای شرقی پدیدار شد . کتاب برای نخستین بار در سال 1907 تحت عنوان المُنجِد منتشر شد. از چهارشنبه آخر سال، تا دید و بازدیدهای به یادماندنی و شیرین: «اصلا عیدهای ۳۰-۴۰ سال قبل با الان مقایسهشدنی نیست. راستى چگونه است که فقیهان از (لاتنقض الیقین بالشک) که در چند جا, از جمله: وضو و مانند آن از سوى امام(ع) مطرح شده, یک قانون کلى به نام استصحاب, بیرون مى کشند و در تمامى زوایاى فقه و در تمامى موردهاى شک انگیزى که داراى حالت پیشین هستند, آن را اجرا مى کنند; امّا از این همه آیه و دلیل قرآنى ثابت کننده عدالت, قانون کلى بیرون نمى کشند, تا با آن, در تمامى بابهاى فقه, روایتهاى ضعیف و…

معبران گفته اند: به شماره هر انگور كه خورده بود زخم چوب یاتازیانه بر او زنند و خوردن انگور سفید به وقت خود نعمت و خیر دنیا بود، بیش از ان كه امید دارد و به غیر وقت، دلیل كند كه از دهان خداوند خوب سخن خیری بیرون آید و دلیلش بر حرف و مال بود. انگور رازقی خوشه هایی کشیده و خوش فرم همراه با حبه های درشت و آبدار دارد. روش ترتیب مدخلهای این قاموس، براساس الفبا و ریشهای است و در هر مدخل، انواع مشتقات مربوط به مدخل مزبور، همراه با شواهدِ زبانی آمدهاند. سبزيهايي كه نياز به پختن بيشتر دارند مانند كرفس، لوبيا سبز، كدو حلوايي، كدو خورشتي و سيبزميني را بايد به صورت قطعات بسيار كوچك، خرد كرده و به گوشت اضافه نمود تا همراه گوشت پخته شوند ولي سبزيهاي لطيفتر مانند جعفري، گشنيز، شويد و امثال آن كه ساطوري (ريز) شدهاند در اواخر مرحله پخت اضافه ميشود تا دو سه دقيقه با سوپ بجوشد.

قاموس عربی به عربیِ المُنجِد، تألیف دانشمند و لغوی لبنانی، پدر لویس معلوف، از معروفترین و پر استفادهترین قاموسهای زبان عربی تألیف شده در قرن بیستم است که در همة کشورهای عربی و نیز ایران، بارها منتشرشدهاست و معرَّف اصحاب علم و دانش است.این اثر در دو مجلد است؛المنجد فی اللغةو الأعلام. سلام خواب دیدم تو خونه پدر بزرگم که فوت شده هستیم خونش یخورده به هم ریز بود توالتشم خراب بود مجبور شدم برم تو باغچه بعد یه لحظه نگاه بالا سرم کردم یه درخت انگور و سیب بود که زیاد برگ نداشت ولی انگوراش عالی بود یه کم ازش خوردم خیلی خوشمزه بود با خودم گفتم اینجا اینقد به هم ریزه ولی این دو تا درخت پر میوه اینجا چیکار میکنه.

طبع انگور عسگری گرم و تر است. انگور عسگری دشمن یکی از وحشتناکترین بیماری ها، یعنی بیماری سرطان است. ایرانیها علاوهبر میوه انگور از برگ مو برای تهیه غذای لذیذی به نام دلمه هم استفاده میکنند. از انگور سیاه برای تهیه غوره و آبغوره، شیره انگور، آب انگور، سرکه، کشمش و مویز استفاده می شود. انگور به نام علمی vinifera از خانواده انگورسانان است و در بیشتر کشورهای دنیا رشد میکند. بزرگان و پزشکهای قدیمی در بیشتر کتابهای طب سنتی به خوردن این میوه شیرین سفارش کردهاند. 2- و ترجمه محتوایی عبارت “خوشه انگور” به انگلیسی که از نظر محتوی هیچ فرقی با متن اصلی ندارد و مفهوم را به دقت و به درستی ترجمه می کند و تازه در نوشته های تخصصی بیشتر کاربرد دارد.

المُنجِد از جمله فرهنگهای خوش دست و سهلالوصول است که در بین فرهنگهای عربی ِجدید، رواج و رونق زیادی دارد و دارای مدخلهای بسیار است و دربین دیگر فرهنگها از نظر محتوا و نیز تعداد مدخل، فرهنگِ برجسته و قابل اعتنایی است. دربارة انگیزه تألیف این کتاب، مؤلف میگوید که از دیرباز احساس نیاز میکرد که کتاب قابل دسترس و سهلالوصولی برای دانشآموزان مدارس و دانشجویان تهیهکند که زیاد هم حجیم و ملالآور نباشد و روش فرهنگهای غربی را نیز از نظر متد، روش و وضوحِ دلالت، دارا باشد.

دیدگاهتان را بنویسید