! به سلامت

رودخانه هیرمند شریان اصلی ورود به هامون و رودخانههای خاشرود ، فراه ، هاروترود ، شوررود ، حسینآباد و نهبندان به هامون میریزند. باغداران باید با رصد و پیش بینی هوا و اطلاع از ورود جبهه هوای سرد نسبت به برداشت انار اقدام کنند. محمودرضا خلیلی به حمله غافلگیرانه سرما به درختان انار ساوه در آذرماه سال 1395 اشاره کرد و افزود: با ورود یک جبهه هوای سرد در این شهرستان بالغ بر 90 درصد از باغات کفبر شدند و خسارتی بالغ بر 532 میلیارد تومان به انارستانهای ساوه و سایر محصولات باغی نظیر زیتون، گردو و مزارع کلزا، گندم و جو وارد شد.

به دلیل سیل ورود آلاینده هاى خطرناک توسط برخى کشورهاى همجوار رودخانه ارس، منابع مختلف از احتمال بروز فاجعه اى زیست محیطى طى سالهاى آتى در این منطقه خبر مى دهند. به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، این فصل که می رسد، یا شاید بهتر بگوییم اواسط شهریور که می شود سر و کله وانتبارهای انارفروش در ورودی و خروجی های ساوه پیدا می شود، اما چیزی در این میان مسافران و رهگذرانی را که به امید خرید انار ساوه در مقابل این بساط ها ترمز می کنند، گیج می کند و آن اینست که در باغ های ساوه خبری از برداشت نیست، جنب و جوش باغداران و میوه چینان به چشم نمی خورد و انارها همچنان بر درخت ها جا خوش کرده اند.

شهری که بهترین انواع انار را در خود می پرورد، اما در آستانه فصل برداشت و تا وقتی که فصل فروش انار به اتمام برسد، انارفروشهایی را به خود می بیند که انار نامرغوب دیگر نقاط کشور را به معابر ورودی و خروجی آن می آورند و به اسم انار ساوه به مسافران بی خبر می فروشند. وی در این خصوص که انار عرضه شده در مبادی ورودی و خروجی شهرستان، انار تولیدی ساوه است یا خیر، گفت: بیشترین انار عرضه شده در بازار مربوط به انار تولیدی سایر نقاط کشور است که نه تنها مرغوبیت انار ساوه را ندارد بلکه از لحاظ طعم و اندازه نیز با انار ساوه قابل قیاس نیست.

این مساله باعث رواج پدیده مهاجرت شده به طوری که بسیاری از ساکنان سیستان و بلوچستان به واسطه بروز مشکلات ناشی از خشکسالی، به مناطق شمالی از جمله گنبد و گرگان مهاجرت کردهاند که خود این مساله در ایجاد تنشهای قومی میان مناطق مهاجرپذیر و مهاجران نقش داشته است. وی در ادامه گفت: البته خود باغداران به دنبال سودجویی نیستند چرا که قیمت انار مرغوب در بازار طی روزهای اخیر معادل 6 هزار تومان است و بیشتر دلالان و واسطه ها که انار را به قیمت های متفاوتی عرضه می کنند به دنبال سودجویی و عرضه انار سایر شهرهای کشور به نام انار ساوه هستند.

همچنین ساخت مجتمع تجاری و اداری محله قاسمآباد در وسعتی معادل چهارهزار متر مربع انجام خواهد شد. این عمل همچنین دارای بالاترین نرخ درمان مشکلاتی مانند کلسترول بالا، فشار خون بالا و دیابت نوع دوم است. نزدیکترین فرودگاه به شهر ساوه فرودگاه بینالمللی امام خمینی میباشد که در ۹۰ کیلومتری این شهر واقع شده است، همچنین فرودگاه مهرآباد در ۱۲۰ کیلومتری این شهر در دسترس است. تنها رود ایران که به آبهای دیگر کشورها راه دارد، کارون است.

دریاچه چیتگر علاوه بر آنکه نقش بسزایی در خنك كردن و لطیف هوای محدود اطرافش دارد، دارای امکانات تفریحی بسیاری است. این شهر در استان مرکزی قرار دارد و پس از اراک مهمترین شهر استان است که در شمال آن قرار دارد، مردم این شهر فارسی صحبت میکنند. زبان رسمی مردم شهر مامونیه زرند وروستا های: ۱- امیراباد زرند ۲- زرندکنهه -.. زبان رسمی مردم شهر ساوه: و روستاهای ۱- آوه ۲- نورعلیبک ۳- سقانلیق ۴-الوسجرد ۵- باغشیح۶-دینار اباد ۷–چرمک۸- یولاق . تعداد کسانی که زبان مادری شان انگلیسی است امروزه بیش از ۳۸۰ میلیون نفر است. فاصله شهرستان کازرون تا این دریاچه حدودا 12 کیلومتر است.

به گزارش تالاب او تا اینجا 475 کیلومتر بین ایران و همسایگان شمالیش مرزداری کرده هست و حالا وقتش هست که خاک ایران را ترک کند. طول ساحل آن، ۲۰۰۰ کیلومتر و حداکثر عمق آن، ۱,۶۴۲ متر است.بهغیر از بایکال، فقط دو دریاچهی دیگر در دنیا با عمق بیشتر از ۱۰۰۰ متر وجود دارد که عبارتاند از دریاچهی تانگانیکا در مرکز آفریقا و دریاچهی خزر که عمقشان بهترتیب به ۱,۴۷۰ و ۱,۰۲۵ متر میرسد.

در کنار دریاچه شهربازی و پارک آبی مناسبی وجود دارد که می تواند برای بچه ها و حتی بزرگترها مناسب باشد. از یک طرف این رشته کوه ها با جذب رطوبت، وضعیت آب و هوایی را در نیمه شمالی و غربی کشور مناسب کرده اند، و از طرفی دیگر، کوهستان های البرز و زاگرس همچون سدی درمقابل عبور توده هوای مرطوب به نواحی داخلی کشور قرارگرفته اند. در گذشته که افغانستان سدسازی نکرده بود و وضعیت بارندگی مناسب بود , آب سر ریزشده از هیرمند وارد هامون میشد اما الان این آب وارد بیابانهای لمیزرع و شنزارهای گوده زره در کشور افغانستان میشود.

این وضعیت حتی ممکن است برای شما مفید هم باشد، چون مافوقهای شما ممکن است بعد از دست به کار دیدن شما و تلاشهایتان نگرش متفاوت و مثبتی نسبت به شما پیدا کنند. برای مقایسه وضعیت دریاچه ارومیه میبایست وضعیت فعلی در مقایسه با همان تاریخ در سال(های) گذشته گزارش شود. این که بتوانیم گمان کنیم هزاران سال پیش ازاین پیامبری مانند زردشت در بلخ بتواند ظهور کند و دنیا را با آیین مترقی خود تکان بدهد، این که تمدن بزرگ بودایی، که امروز در منطقهَ وسیعی از آسیا گسترده شده، در این منطقه پدید آمده یا این که تمدن دوران اخیر اقوام آریایی و ترکمن این ناحیه، که دانشمندان و متفکران بزرگی مانند بیرونی، ابن سینا، زمخشری، خوارزمی و دهها چهرهَ برجستهَ دیگربه بشریت ارزانی داشته که تا همین اواخر دردانشگاههای اروپا نامشان بر سر زبانها و آثارشان طرف رجوع باشد، ممکن نیست مگر دربستر جغرافیایی خاصی که از برکت رود جیحون در این ناحیه ایجاد شده است.

این نقصان امروز بیش از همیشه در ساختار مدیریت سلامت نمایان شده است. اییزفصل انار است، فصل یاقوت های سرخ و پسته های سبز، اما اینجا همیشه اشتباهی رخ می دهد. وی گفت: انار آلک از سایر ارقام انار تولیدی ساوه کوچکتر و دارای پوستی تیره رنگ است و معمولا تا 10 روز قبل از برداشت سایر ارقام مرغوب انار برداشت میشود که بیشتر مصرف نوبرانه و جنبه خود مصرفی داشته و کاربرد تجاری ندارد. جشن روز مادر نیز همه سال در نخستین جمعه سال نو میلادی، به یادبود مریم مقدس برگزار میشود. از سال ۱۳۹۳ به بعد در پی قانون یکپارچه سازی پیش شمارههای استانی به ۰۸۶ تغییر یافت.

عنوان ماوراءالنهر، بعد از فتح این مناطق توسط مسلمانان شهرت یافت. به گفته وی، برای پرورش انار با کیفیت به زمینی با خاک رسی و شنی که همراه با نمک باشد نیاز است و شهرستان ساوه از مناطق منحصر بفردی است که از این دو ویژگی مهم برای تولید انار مرغوب برخوردار است. از غربیترین و پرطرفدارترین مناطق چیتگر میتوان به بلوار کوهک اشاره کرد. یکی از وجوه تمایز این پل با پلهای دیگر خصوصیت معلق بودن آن است. ظهیری گفت: استخراج سنگهای تزئینی مورد استفاده در نمای ساختمانها، سنگهای لاشه مورد استفاده در تولید شن، ماسه و آسفالت، خاکهای صنعتی که در ساخت کاشی و سرامیک مصرف می شود، مواد اولیه تولید سیمان و مواد معدنی فلزی از قبیل سنگ آهن از توانمندی های استان در زمینه استخراج مواد معدنی از معادن در سطح استان است.

مدیر اداره اکتشافات صنایع و معادن استان مرکزی در پایان، معادن شناخته شده فلز آهن در شمس آباد، سنگهای تزئینی تراورتن محلات و خاکهای صنعتی ساوه را از معادن مهم استان معرفی کرد و افزود: از این میان سنگهای تزئینی تراورتن معدن محلات در سطح کشور دارای رتبه و شناخته شده است. کشف 15 معدن جدید در استان مرکزی در سال گذشته 18 معدن در سطح استان شناسایی و موفق به تکمیل مدارک شده و در نهایت گواهینامه اکتشاف دریافت کرده اند. وی افزود: پس از انجام کار کارشناسی جهت شناسایی این معادن و در صورت تایید وجود مواد معدنی در معادن مذکور، مراحل مناقصه و در نهایت برگزاری مزایده جهت بهره برداری از معادن مذکور انجام می شود.

مهر: مدیر اداره اکتشافات صنایع و معادن استان مرکزی گفت: در سال گذشته 18 معدن در سطح استان شناسایی و موفق به تکمیل مدارک شده و در نهایت گواهینامه اکتشاف دریافت کرده اند. آب دریاچه شور است، ولی قشر نازکی از سطح آب دریاچه شیرینتر از اعماق آن است (دایرهالمعارف بزرگ شوروی، چ 2، 2/610). در سدههای بعد جغرافینگاران بیشتر از نوشتههای دانشمندان سدههای 3 و 4ق/9 و 10 بهره جسته و کمتر نکتهای بر آنها افزودهاند. در زمان های دیرین شهرستان ساوه در تقسیمات کشوری مرزهای متفاوتی داشته است. در واقع ماندگاری در انبار، کمبود آفات و خوش رنگی دانه و پوست از ویژگیهای بارز یاقوت سرخ ساوه است و همین ویژگی هاست که انار تولیدی این شهرستان را علاوه بر اقصی نقاط کشور راهی کشورهای اروپایی و کشورهای حوزه خلیج فارس کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید