آموزش راه اندازی گاوداری

صدای خروسک در راه هوایی فوقانی، صدای خشن و بلندی است که به استریدور (تنفس صدادار) معروف است. چه كساني خروسک مي گيرند؟ همیشه پیشگیری از کانیبالیسم چه برای پرنده و چه برای یک مدیر، بسیار ساده تر از درمان آن است. در اوايل تخمگذارى تخمها ريز است ولى به مرور کمى درشتتر مىشود، بهطور کلى وزن تخممرغ کم بوده و در حدود ۵۰ گرم مىباشد. بیماری های داخلی شامل: نفخ حاد شکمبه، سوء هاضمه ناشی از فلج عصب واگ (انباشتگی، نفخ شکمبه، انباشتگی هزارلا و انباشتگی، شیردان)، جابجایی و پیچ خوردگی شیردان در صورت عدم پاسخ به جراحی، اسهال مزمن، پیچ خوردگی روده ها، ورم پرده صفاق (پریتونیت)، آب آوردن شکم (آسیت)، فتق دیافراگماتیک، تورم ضربه ای نگاری (TRP)، ورم پرده خارجی قلب (پریکاردیت)، سیروز کبدی، هپاتیت، آبسه کبدی، سنگ های کیسه صفرا، پنومونی، آبسه ریوی، عفونت و نارسایی کلیه، ناراحتی های عصبی، کوری دو چشم.

بیماری های داخلی شامل: تب شیر یا فلجی بعد از زایمان، سندروم زمین گیری، ورم پستان فوق حاد، نفخ حاد شکمبه، سوء هاضمه ناشی از فلج عصب واگ (انباشتگی و نفخ شکمبه، انباشتگی هزار لا و انباشتگی شیردان)، جابجایی و پیچ خوردگی شیردان در صورت عدم پاسخ به درمان، اتساع و زخم های خونریزی دهنده شیردان، اسهال مزمن، پیچ خوردگی روده ها، ورم پرده صفاق (پریتونیت)، آب آوردن شکم (آسیت)، فتق دیافراگماتیک، تورم ضربه ای نگاری (TRP)، ورم پرده خارجی قلب (پریکاردیت)، سیروز کبدی، هپاتیت، آبسه کبدی، سنگ های کیسه صفرا، پنومونی، آبسه ریوی، عفونت و نارسایی کلیه، کوری دو چشم.

کاهش pH به دلیل بالا رفتن غلظت اسیدلاکتیک است. به کسی می گویند که وقت شناس است. قوچ رومانف از زمان بلوغ زودرس خود (۱۰ تا ۲۰ هفته) در تمامی فصول آماده و قادر به جفتگیری میباشد و توانایی باردارسازی ۶۰ تا ۷۰ میش را دارا میباشد. تکثیر: سال ها طول می کشد تا گیاه آگاو بذر تولید کند، اغلب با بذر یا از طریق پاجوش تکثیر می شوند. جیمز اسمال نویسنده کتاب شخم در سال ۱۷۸۴ گاو آهن روترهام را عرضه داشت.

گروه گوسفند زنده سون شیپ به عنوان یکی از مراکز فروش دام زنده خدمات خود را به تمامی نقاط پایتخت عرضه می کند. گاوهای گوشتی همانطور که از نامشان مشخص است به جهت تولید گوشت پرورش داده میشوند. استان البرز با داشتن گاوداریها و دامداریهای متعدد از جمله مراکز مهم تولید گاو شیری و گوشتی کشور محسوب می شود. در کشورهایی که انقلاب شدهاست یک عده زیادی از مطلعین و اشخاص متخصص آمدهاند علت انقلاب تحقیق و تجسس کردهاند به اتفاق آراء تمام نویسندگان و تمام مردمان حقوقدان تصدیق کردهاند که هر وقت یک ملتی افکار و عقایدش متوجه یک چیز معین شدهاست محال و ممتنع است که بتواند هیئت حاکمه مقاومت بکند و اگر آراء و تمایلات مردم محترم نشمارند حتما در آن کشور انقلاب میشود (کشاورز صدر – آزادبان وقت تمام نشود) صبر کن صحبت میکنم.

اگر میخواهید دام را با علوفه خشک تغذیه کنید مطمئن شوید که این علوفه ها به اندازه کافی خرد و ریز شده باشند. اگر در جیره غذایی گاوها از خوراکی های آردی و ذرات ریز استفاده شده بهتر است به آنها مواد خیس کننده و چسباننده مانند چربی یا ملاس بخورانید تا دچار ضایعات تنفسی نشوند. فیبر همچنین حرکت محتویات شکمبه را تحریک میکند تا جذب اسید از شکمبه را افزایش یابد.

اسیدوز شکمبه به دو قسمت اسیدوز شکمبهای حاد و تحت حاد تقسیم میشود بهطور کلی کاهش pH شکمبه و افزایش اسیدلاکتیک شکمبه را به همراه دارد این اغلب، نتایج مهلکی را به همراه دارد، گاو هایی که جیره غذایی با دانه بالا دریافت نمیکنند بیشتر در معرض اسیدوز شکمبهای حاد هستند زیرا آنها جمعیت رشد یافته باکتریهای تولیدکننده اسیدلاکتیک را ندارند و پاپیلای شکمبه ممکن است کوتاه باشد و قادر نباشد مقدار زیادی از اسیدهای چرب فرار را جذب کند. عدم بالانس مناسب بین علوفه و کنسانتره، در صورتی که کنسانتره زیاد باشد سبب ایجاد اسیدوزیس میگردد و افزایش مقدار علوفه در جیره نیز در تامین انرژی مورد نیاز دام اختلالاتی ایجاد میکند.

طبیعتا برای پرورش و جوجه کشی از خروس لاری باید از تخم های نطفه دار خود این پرنده ها استفاده کرد و در صورتی که قصد راه اندازی مزرعه نگه داری و پرورش مرغ و خروس لاری دارید، حتما باید از مرغ ها و خروس های اصیل نژاد لاری بهره گیری کنید، استفاده از سایر نژادها ممکن است جوجه های حاصل را از نژاد اصیل لاری دور کند. کنسانتره دارای مقادیر زیادی کربوهیدرات قابل هضم است و همانطور که گفته شد میزان زیاد آن سبب تولید مقدار زیاد اسیدلاکتیک و اسیدپروپیونیک میشود که نتیجهً آن کاهش pH و صدمه زدن به فلور شکمبه است.

1- اطمینان حاصل کنند که نیهای اسپرم تولید شده و به فروش رسیده حاوی مقدار کافی اسپرم با قابلیت باروری بالا در جهت به حداکثر رساندن نرخ گیرایی به دست آمده از هر اسپرم میباشند. در این روش زمین بزرگ را به قطعات متناسب با عرض کار گاوآهن و تعداد واحدهای خیش تقسیم بندی می کنند . کل مواد جامد محلول آب را از ترکیبات مختلفی که در آب حل می شوند اندازه گیری می کنند. خب مهمترین تفاوت بین خروس لاری ایرانی و افغان در اندازه سر و گردن ان ها می باشد. این خروس به دلیل شکار بی رویه، کمبود مراتع و تخریب زیستگاه در حال انقراض بوده و تعداد آنها در آخرین سرشماری به ۱۰۰ عدد رسیده بود.

خوراک را به نحوه ای نگه داری کرده و به دام بدهید که کمترین هدررفت را داشته باشید. برای خوراک دهی و تغذیه گاوها باید آنها را با توجه به جثه، مرحله شیرآوری و میزان تولید شیر آنها در چند دسته مختلف تقسیم بندی کنید. تعداد زیادی از مطالعات بالینی نشان می دهد اسیدوز و به تبع آن، کاهش pH شکمبه از اصلی ترین دلایلی است که باعث بروز لنگش در گاو شیری می شود. گاومیش در بسیاری از کشورهای جهان یافت می شود ولی مهم ترین محل پرورش آن قاره آسیا و بخصوص شبه قاره هند است. غنی بودن خاک از مواد غذایی یکی از دلایل پوسیدن آنان است برای غذادهی به آنان کافی است که اوایل بهار لایه ای نازک از خاک برگ یا کود بسیار پوسیده دامی بر روی سطح خاک و با فاصله ای تقریبا ۳۰-۲۰ سانتیمتری روی خاک پخش شود.

کاهش اندازه ذرات علوفه در نتیجه آسیاب کردن آنها ایجاد شده که با کاهش اندازه قطعات علوفهها عملاً عبور روی آنها از شکمبه افزایش مییابد و باکتریهای شکمبه فرصت کافی برای انجام فرآیند تخمیری روی آنها نداشته و در نتیجه فرآیند نشخوار و مدت زمان جویدن کاهش مییابد و این سبب سوق دادن حیوان به سمت اسیدوز میشود. لازم است بدانید که اسم آن را از روی دهکده ای در همان محدوده انتخاب کرده اند.

به تبع این افزایش تولید شیر، میزان خوراک مصرفی جهت تأمین احتیاجات روبه ­رشد دام نیز افزایش یافته است. لاکتات اسید قویتری است و تجمع این اسید در شکمبه pH را بیشتر کاهش میدهد و منجر به اسیدوز شکمبه میشود. افزایش تجمع پروپیونات در شکمبه pH را کاهش داده و رشد میکروبهای تولیدکننده لاکتات را افزایش میدهد. افزایش ناگهانی مصرف دانهها نیز منجر به تولید بیشتر لاکتات میشود. بهتراست از انبار کردن طولانی مدت علوفه خودداری شود زیرا این کار کیفیت علوفه ها را به شدت کاهش میدهد. درشرایطی که بخش زیادی از جیره را کربوهیدراتهای سهلالتخمیر به خود اختصاص دادهاند و یا فیبر جیره کم است، اسیدیته شکمبه به شدت کاهش مییابد.

دیدگاهتان را بنویسید