آشنایی با تلقیح مصنوعی در گاو های شیری

در تحقیق حاضر، به منظور بررسی عوامل موثر روی برخی صفات تولید شیر و برآورد پارامترهای ژنتیکی صفات مذکور، اطلاعات موجود در واحد گاوداری دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد مورد استفاده قرار گرفت. H پایین (اسید بیشتر) بدین معنی است که نشاسته زیادی از شکمبه عبور کرده و در روده باریک تخمیر شده است. از زمان هند باستان تا این زمان، انسان ها، به این موجود مهربان و نیکوکار، به عنوان یکی از اصلی ترین نیروهای پایدار کمک کننده به نژاد بشر، نگاه می کرده اند. اما اگر می خواهید از اینکه بهترین جا را رزرو کرده اید مطمئن شوید باید از ساعت شش صبح در محل حضور داشته باشید.

مجموعه hisheep با داشتن چندین شعبه در سطح تهران و کرج این امکان را برای مشتریان فراهم آورده است تا بتوانند بدون واسطه و پرداخت هزینه های اضافی دام مورد نظر خود را خریداری نمایند. 6- افزایش طول عمر بهره دهی گاو نر درمراکز تلقیح مصنوعی به راحتی امکان پذیر است. مفاد به مالدار شاید از این زیاد خواهد بود؛در حالیکه مجموعه صحت گاو صحت مندی و نمو گاو را اصلاح میکند و این شانس زنده ماندن گوساله و رسیدن به عمر که گوساله از شیر قطع میشود میرساند ویک قیمت بین ۲۰۰ و ۵۰۰۰ افغانی خواهد داشت و مربوط به این است که آیا حیوان نراست یا ماده ؛نسل دورگه ویا محلی است .از این علاوه سخش تغذیه کنترول التهاب پستان از مجموعه صحت ؛احتمال اصلاح تولید شیر به طور اوسط ۱۰٪ ویا زیاد از آن میباشد به این معنی اگر گاو ۱۴۰۰ لیتر شیر در دوران شیر دهی قبلی تولید میکرد و حالا اجتما دارد که ۱۴۰ لیتر اضافه تولید کند .به قیمت ۱۸ افغانی فی لیتر شیر واین یک عاید اضافی ۲۵۲۰ افغانی برای مالدار میشود .

جیره غذایی مذکور، ممکن است از نظر ارزش غذایی تقریبا برابر با TMR تهیه شده با مخلوط کن باشد، ولی اثر و دقت جیره تهیه شده با مخلوط کن را ندارد و استفاده از مواد غذایی به خوراک در جیره غذایی را محدود میکند. •برای جلوگیری از بروز اختلالات گوارشی، تغییرات تراکم مواد مغذی جیرههای TMR بین دو گروه شیری، نباید از 15درصد تجاوز نماید. آنها را در روز انتقال، بیش از نیاز تغذیه کنید و جهت جلوگیری از بروز تنش زیاد، در شب هنگام که حداقل فعالیت را دارند انتقال دهید. علوفه خشك ساقه بلند و دارای كیفیت متوسط،بهترین خوراك علوفه ای برای گاوهای خشك به شمار می رود.علوفه با كیفیت بالاتر(از نظر انرژی و پروتئین)از قبیل سیلوی ذرت و هیلاژ یونجه باید با احتیاط و محدودیت بیشتری مصرف شوند تا از افزایش بیش از حد نمره وضعیت جلوگیری به عمل آید.

•مصرف ماده خشک گروههای تولید را نباید هنگام شروع به مصرف TMR، بیش از اندازه لحاظ کرد زیرا در چنین حالتی تراکم مواد مغذی جیره کاهش یافته و احتیاجات مواد مغذی حیوان تأمین نمیشود. •مخلوط کن TMR سرمایه هزینه شده در طی 12 تا 18 ماه را از طریق افزایش تولید شیر، کاهش هزینه غذا و بهینهسازی دستگاه گوارش حیوان، مستهلک میکند. •گروههای TMR براساس تولید شیر به میزان 30%،20% و 10% بیشتر از میانگین موجود، باید بترتیب در سیستم تک گروهی، دو گروهی سه گروهی نگهداری شوند. هنگام بررسی هم خونی آگاه و حساس باشید.اثر هم خونی به مشخصات اجدادی که در شجره دامهای انتخابی وجود دارند بستگی دارد.با انتخاب گاوهای نری که تولید ؛ سلامتی و باروری خوبی دارند به مقابله با اثرات منفی هم خونی بروید.

درمجموعه برنامه نشخوار کنندگان کوچک ورق معلومات مرض است وبرای اگاهی مالداران از ان کارگرفته شود.اگرچه پسونل کلینیک باید تاکید کند که و خامت طبق درگاوها نسبت به نشخوار کننده گان کوچک زیاد میباشد؛گاوها مریض میشود وضرر زیاد در دهن وپای وتکلیف در خوردن غذا؛افرازات و لنگش به ملاحظ میرسد.لاکن گاوهای کاهل از طبق تلف نمیشوند ولی گوساله های جوان به اثرصدمه به قلب میمرند واکسین طبق در جاوها ضروری میبا شد. در مقایسه با گاوهای اواسط تا اواخر دوره شیرواری با سرعت و سهولت بیشتری دوباره شیر تولید میکند. در تحقیقات پیشین آورده شده است که گاوهای چند شکم زایش که دچار متریت شدند در مقایسه با گاوهای غیر متریتی طی 2 تا 20 هفته پس از زایش، بسته به حدت بیماری به طور متوسط روزانه 2 تا 13 کیلوگرم کاهش تولید شیر داشتند.

•معمولاً، انتقال گاو در اواخر دوره شیرواری به یک گروه جدید TMRدر مقایسه با انتقال آن در اوایل شیرواری، افت بیشترشیر را بدنبال خواهد داشت. به علاوه، ۷ تا ۱۰ ساعت در روز نشخوار می کنند، تقریبا ۳۰ دقیقه در روز صرف آب نوشیدن می کنند، ۲-۳ ساعت در روز خارج از بهاربند هستند به منظور شیردوشی و سایر اعمال مدیریتی و تقریبا به ۱۰ تا ۱۲ ساعت در روز برای خوابیدن نیاز دارند. در طبیعت، گاوها میتوانند نیازهای فیزیکی خود برای تولید شیر را از طریق خوردن، نوشیدن، استراحت کردن، نشخوار و معاشرت با دیگر گاوها، برآورده کنند. علوفه مرغوب بهترین منبع تغذیه ای برای این گوساله هاست اما از آنجایی که در کشور ایران هر ساله با کمبود علوفه مواجه هستیم و علوفه ها نیز کیفیت چندانی ندارند باید از مکمل های لازم برای تقویت گوساله های نر استفاده کرد.

۳-به شرط ارائه وکالتنامه رسمی ۴ ساله غیرقابل عزل، از سوی سایر شرکاء تغییر نام پروانه به نام هریک از شرکاء نیز بلامانع خواهد بود. این برنامه بصورت عمدی و خارج از برنامه اصلی و رسمی برنامه ریزی شده است و هر ساله در روز متفاوتی برگزار می شود. در این مورد، تلیسههای دو ساله نسبت به گاوهای مسنتر حساستر میباشند. متیونین محدود کننده اسید آمینه در گاوهای شیری است. • با استفاده از TMR ممکن است گاوهای مسنتر،2 پوند شیر اضافی تصحیح شده بر اساس 4% چربی TMR و تلیسهها، 4 پوند شیر اضافی در اثر بالا رفتن مقدار مصرف غذا و استفاده بهینه از آن، تولید کنند.

گاوهای دارای پتانسیل تولید بالا، باید در گروه پرتولیدها و گاوهای دارای پتانسیل تولید پائین، در گروه کم تولیدها نگهداری شوند. گاوهای تازهزا باید مستقیماً به گروه پرتولیدها انتقال داده شوند. وی یادآور شد: اما دولت کارهایی برای حل مشکلات انجام داده است. گاوها در اوایل دوره شیرواری، از مشکلات امتناع از مصرف غذا (off-feed) رهایی مییابند. ۲- پروتئین میوگلوبین یا رنگدانه عضلات که در صورتیکه به خوبی انجام شده باشد ۸۰ تا۹۰ درصد رنگدانه گوشت را تشکيل مي دهد. یک سیستم کارآمد، رقابتی را بین گاوها ایجاد میکند که در اثر آن گاوها در طی 45 روز، به پتانسیل تولید خود نزدیک میشوند.

سبب شده است تا این تصور در ذهن عموم افراد به وجود بیاید که خاستگاه اصلی این دام کشور آلمان می باشد. اما چیزی که مهم است تهیه تخم نطفه دار یا یک جفت مولد از این پرنده ها است، با توجه به اینکه این گونه در ایران بسیار نادر است و در صورت وجود نیز قیمت بسیار بالایی خواهد داشت، بنابراین خرید تخم نطفه دار آنها ارزانتر و عاقلانه تر به نظر می رسد، هنگام خرید تخم نطفه دار نیز حتما باید از یک فروشنده معتبر خرید کنید، تخم های نطفه دار حتما باید در شرایط دمایی خاصی نگهداری شوند.

سعی کنید علوفههای مورد تغذیه به قطعات ریز خرد نشوند و در صورت الزام به استفاده از چنین علوفههایی برای حفظ تعادل PH شکمبه و کاهش اسیدوز و دیگر ناراحتیهای گوارشی از بافرهای شیمیایی نظیر بیکربنات سدیم استفاده کنید. اغلب تولیدکنندگان، مخلوط کنهایی دارند که دارای کارد بوده و میتوانند علوفههای دارای ساقه بلند را خرد کنند. شده است، که به آن مرغ و خروس هلندی نیز میگویند. از یکی دو سال قبل به دلیل افزایش قیمت نهادههای دامی، ۷۰ درصد گاوداریها تخلیه شده و تقاضایی برای شروع کار و خرید گاوداری در اینجا وجود ندارد.

•استفاده از تغذیهکنندههای کامپیوتری، خصوصاً برای سیستمهای تکگروهی و یا دوگروهی، مزایایی را در بر دارد. علاوه بر این، امتیازبندی وضعیت بدنی (BCS)، سن و وضعیت تولیدمثلی گاو باید مورد توجه قرار گیرد. در این حالت، باید شرایط مدیریت تغذیه­ای و محیطی دام تازه­زا را مورد بررسی و بازبینی قرار گیرد (حتی شرایط پیش از زایمان مورد بازبینی قرار گیرد). •درصورت استفاده از جیرههای TMR، در تغذیه گاوهای شیری، مقدار 5 تا 10درصد از غذا در آخور باقی میماند.

•چنانچه جیرهای TMR، از نظر فیبر خام و انرژی بطور دقیق متوازن شده باشند. •با استفاده از سیستم TMR تک گروهی در گلههای دارای تولید بیش از 20000 پوند شیر، ممکن است از نظر سادگی تغذیه، آزمایشگاه، انتقال گاو و پتانسیل تولید، مزایایی حاصل شود ولی این روش اقتصادی نبوده و چاق شدن بیش از حد گاوها را بدنبال دارد. در مرحله اول گروه گاو بازان به میدان وارد شده و طی حرکات تمرین شده رقص مقابل گاو را انجام میدهند. گاو قرمز نروژی در دسته گاوهایی است که به عنوان گاو شیری در جهان محسوب می شوند که از دهه ۷۰ میلادی پرورش دهندگان این نژاد به صورت جدی بر روی صفاتی که نرخ بازده ای را بالا می برد تحقیقاتی انجام داده اند که منجر به افزایش تولید و عملکرد بهتر دام در صفات باروری و سلامتی این گاوها شده است.

خشک کردن گوساله با حوله و یا بوسیله گاو مادر ضرورت دارد و گوساله باید تا یک هفته در زایشگاه در باکس اختصاصی نگهداری شده و بعداً به اصطبل گوساله ها هدایت شود. در صورت استفاده از چربی مکمل باید 1درصد کلسیم و 0/3درصد فسفر در ماده خشک جیره غذایی فراهم باشد. این عمل باعث افزایش مصرف غذا شده و در نتیجه وزن از دست رفته بدن، در مرحله آخر دوره شیرواری جبران میگردد.

انتقال از جیره دو هفته آخر دوره خشک باعث به حداقل رسیدن تنشهای ناشی از تغییرات محیطی و جیره غذایی، در بعد از زایمان میشود. 20% × پوند1/3، پوند دانه روغنی در جیره. 33%× پوند 4، 1/3، پوند چربی باید از دانههای روغنی مانند پنبه و یا دانه سویا تأمین گردد. توصیه میشود که یکسوم از چربی از مواد غذایی موجود در جیره، یکسوم از دانههای روغنی یا چربی و یکسوم از چربی غیرقابل تجزیه (عبوری) شکمبه، تأمین شود. این عمل را براحتی میتوان در اصطبلهای بسته انجام داد.

دیدگاهتان را بنویسید